Czy mam szansę na zdrowe dziecko?

Mam 27 lat. Już trzy razy byłam w ciąży. Pierwszy raz poroniłam w 8 tygodniu, ale pęcherzyk ciążowy był za mały, drugi raz pęcherzyk ciążowy był pusty, a przy trzeciej ciąży płód miał liczne wady rozwojowe, m.in.: przepukliny na brzuchu i głowie, brak ciągłości kości czaszki, wady serca i jeszcze wiele innych.
Zrobiliśmy z mężem badania kariotypu i wszystko jest w porządku. Czy mogę zrobić coś, żeby zminimalizować ryzyko wad w następnej ciąży? Czy praca męża w szkodliwych warunkach może na to wpływać?

27 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W zależności od rodzaju warunków pracy Pani męża mogą powodować one wady rozwojowe płodu. Przyczyną poronień i wad mogły być też zakażenia (szczególnie z grupy TORCH - toksoplazmoza, różyczka, opryszczka, kiła, cytomegalia i inne) i wady genetyczne powstające w sposób losowy, niezwiązany z pracą Pani męża.
Powinna Pani przebadać krew w kierunku tych zakażeń i starać się dalej o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!