Czy mam toksoplazmozę i toksokarozę?

Wynik Toxocara canis IgG 15,77 NTU normy: dodatni powyzej 11 Toxoplazma gondii przeciwciała w kl.IgM 0,090 norma: wynik ujemny poniżej 0,50 toxoplazma gondii przeciwciała w kl. IgG 13 IU/ml normy: wynik dodatni 3 i powyżej 3 Nie wiem, czy to się już leczy, jesli tak to jak? Bo jeśli mam toksoplazmozę i toksokarozę i to powoduje u mnie bóle stawów itp. to muszę się leczyć. Jeśli to nie jest wina tego to pani reumatolog powiedziała, że musi mnie leczyć na młodzieńcze zapalenie stawów, ale nie może nic zrobić bez konsultacji z parazytologiem.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii świadczy o tym, że w przeszłości doszło u Pani do zarażenia tym pierwotniakiem. Infekcja ta nie jest już aktywna i nie wymaga leczenia.

Dodatni wynik oznaczenia przeciwciał przeciwko Toxocara canis nie oznacza, że można u Pani rozpoznać toksokarozę. Ocenia się, że u ok. 25% populacji w Polsce wynik tego badania jest taki jak Pani, mimo że tylko niewielki odsetek osób z tej grupy rzeczywiście na toksokoarozę chooruje. Dlatego też wynik oznaczenia przeciwciał powinien być interpretowany łącznie z wynikiem morfologii krwi z rozmazem, informacjami na temat Pani dolegliwości i dokładnego badania lekarskiego. Stąd też konieczność konsultacji wyników ze specjalistą chorób zakaźnych.

Pozdrawiam i życzę powodznenia.