Czy mam zaburzenia łaknienia czy jakiś inny problem?

Ważę 59-60kg 16 lat, jestem dziewczyną, średnia aktywność (ćwiczę na w-fie i chodzę do szkoły, czasami biegam i rano robię 50 pół brzuszków). Niedawno przerwałam dietę 10 dniową, bo była zbyt rygorystyczna (7 dnia się poddałam), opierała się głównie na białku i źle się po niej czułam. Wcześniej (od września z wagą startową 76kg) stosowałam różne diety (1200kcal, kapuścianą-ale na własnych zasadach), ale często dzień lub 2 dni po nich się obżerałam. Potem wracałam do diety. Przez styczeń i luty zrobiłam przerwę (bo nie miałam okresu już od 1,5msc i nadal nie mam). Moja mama ma nadwagę, reszta rodziny wygląda odpowiednio(na mój gust). Do lekarza nie chodzę, bo moja mama woli leczyć mnie domowymi sposobami, z resztą nie do wszystkiego jej się przyznaję (np. z tą miesiączką). Już wcześniej (3 lata temu z wagi 57kg schudłam do 46kg). Jem na przemian ciemne, jasne pieczywo z różnymi dodatkami, ryż,jajka, sery, unikam potraw smażonych, napojów gazowanych nie piję od dawna, słodycze sporadycznie. Uwielbiam jabłka i jem 1-2 dziennie. Kocham owoce. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe, z resztą rzadko choruję. Zastanawiam się czy coś jest ze mną nie tak. Kiedy się odchudzam, to dostaje obsesji. Potem mama kupuje mi coś dobrego albo robi kluski i się obżeram. Nie potrafię jeść normalnie, bo kiedy nie jestem na diecie to zawsze zjem za dużo, co wynika z mojego opisu.
KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Nie napisałaś jakiego jesteś wzrostu, dlatego nie mogę określić czy i jaką masz nadwagę.
Po pierwsze musisz wiedzieć, że przyczyną nadmiernej masy ciała jest w większości przypadków stosowanie diet redukcyjnych tzw. diet cud oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim nieregularne odżywianie.

Dlatego stosując diety ubogoenergetyczne nie widać efektów, a jeśli nawet, to są one krótkotrwałe, a kilogramy powracają i to nierzadko z nawiązką. Gdy dostarczasz organizmowi zbyt mało energii w postaci pożywienia, spowalnia się Twoja przemiana materii! (a przecież dążysz do efektu wprost przeciwnego) Twój organizm chce dostosować się do tak małej ilości pożywienia, którego mu dostarczasz, dlatego ogranicza zużycie kalorii z tych posiłków. Robi to nie tylko podczas stosowania diety ubogoenergetycznej, ale i po jej zakończeniu- co skutkuje nadwagą. Regułą jest, że im masa ciała szybciej spada, tym szybciej powraca. Zastanów się wiec czy warto stosować diety cud?

Receptą na szczupłą sylwetkę są odpowiednie nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna.
Bardzo ważne jest regularne spożywanie 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Porcje powinny być małe i nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dlaczego jest to takie ważne? Badania dowodzą, że wydłużanie przerw między posiłkami do kilku godzin powoduje silne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Organizm broni się w ten sposób, jest to jego sposób na przetrwanie w „cięższych czasach”.
Równie ważne jest spożywanie zdrowych produktów i stosowanie technik kulinarnych bez dodatku tłuszczu.
Poza tym codziennie spożywaj:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych

Sport wpływa nie tylko na szczupłą sylwetkę, ale i dobry humor i zdrowie. Warto więc się do niego przekonać. Dla osób z nadwagą szczególnie polecany jest rower i pływanie. Ćwiczenia te nie obciążają układu kostnego oraz stawów i nie nadwerężają ścięgien. Dodatkowo wykorzystują wszystkie partie ciała i nie wymagają zbyt dużego wysiłku, dzięki czemu ćwiczysz dłużej, mniej się męczysz, a tkanka tłuszczowa się spala! Polecam również ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.

Pamiętaj, że przestawienie się na zdrowy styl życia nie jest łatwe, ale wystarczy trochę samozaparcia i motywacji, a nim się obejrzysz zapomnisz o dawnych nawykach!

Pozdrawiam.