Czy masa dziecka nie jest za niska na 30 tydzień ciąży?

Dzień dobry!
Jestem w 30 tygodniu ciąży, licząc wg pierwszego dnia ostatniej miesiączki (2010.06.29), ciąża jest wynikiem „in vitro”; zapłodnienie komórki jajowej odbyło się 2010.07.12. W końcówce 29 tygodnia, wg pomiarów USG masa dziecka wyniosła 849 g.
Inne wyniki to: wymiary dziecka proporcjonalne, ilość wód płodowych i przepływy przez pępowinę w normie, wielkość móżdżka tożsama z tygodniem ciąży, tj. 29.
Mam 40 lat, 160 cm wzrostu, moja masa przed ciąża to 49 kg, obecnie 57. Nadmieniam, że w ogóle nie mam apetytu, nigdy podczas ciąży nie wymiotowałam.
Czy z dzieckiem jest ok? Czy powinnam „coś” z tym zrobić?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Iwona

Witam serdecznie,
na tym etapie ciąży dziecko powinno ważyć około 1800 g. W przypadku Pani dzidziusia masa jest trochę za mała. Ale jeżeli wszystkie narządy oceniane w badaniu USG rozwijają się prawidłowo, to nie ma Pani powodów do niepokoju.
Tak naprawdę, to dopiero od ok. 30 tygodnia ciąży dzieciaki zaczynają nabierać tłuszczyku, intensywnie przybierać na wadze i „wydłużać się”. Wcześniej dochodziło przede wszystkim do rozwoju wszystkich narządów i organów. Obecnie te organy tylko się doskonalą. Bardziej już wolą leniuchować i spać. A każdy organizm najszybciej rośnie podczas snu. Jeśli im się tego snu nie zakłóca niepotrzebnymi stresami, czują się bardziej bezpieczne. A wtedy lepiej rosną.
Także powinna Pani dbać o siebie, nie pić alkoholu, nie palić papierosów, racjonalnie się odżywiać.