Czy masturbacja powoduje przedwczesny wytrysk?

Witam! Od pewnego czasu mam problem ze wzwodem podczas stosunku i przedwczesnym wytryskiem. Czytam od pewnego czasu różne fora i wszystko wskazuje na to, że problem mój ma podłoże psychiczne. Otóż we wcześniejszym związku (około 4 lat) partnerka ciągle była niezadowolona ze stosunku i ciągle miała pewne uwagi pod moim względem. A jak po naprawdę ciężkim dniu pracy, gdy byłem naprawdę zmęczony, zdarzyło się to jakieś 3 razy pakowała się i wyprowadzała, twierdząc, że mnie nie podnieca. Nie miałem dużo partnerek, moja druga partnerka (krótki czas, około 3 miesięcy), twierdziła, że jestem dobry w łóżku, ale jakoś mnie to nie przekonywało, trudno mi jest określić z jakiego powodu, czy już wtedy miało to podłoże w pewien sposób psychiczny. Aktualnie trudno mi jest doprowadzić partnerkę do orgazmu (jestem w stałym związku ponad 3 lata), ona twierdzi, że zawsze tak miała i ogólnie może parę razy doszła do orgazmu, łącznie ze wcześniejszym partnerami.

Od pewnego czasu mam problem z pełnym wzwodem, a do tego jeszcze dochodzi przedwczesny wytrysk (czasami 2-3 min, a czasami 10 min, kiedyś było znacznie lepiej). Jestem świadomy z tego, że przed stosunkiem boję się jak tym razem wyjdzie, jeśli mam już pełny wzwód spieszę się, żeby go utrzymać, a co za tym idzie, że kończę po około 3 min. Jeżeli znowu chcę, żeby stosunek trwał dłużej boję się że kończąc, już nie będę miał pełnego wzwodu, o ile w ogóle będzie. Obecnie mam 29 lat. Od młodego wieku masturbowałem się i robiłem to aż do niedawna (około 2-5 razy w tygodniu). Mój pierwszy stosunek odbyłem w wieku 21 lat. Może to troszkę głupie, ale dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że jestem uzależniony od masturbacji i zacząłem z tym walczyć. Czy wieloletnia masturbacja może wpływać na moje aktualne problemy, jak zwalczyć przedwczesny wytrysk, na jednych forach pisze, że masturbacja przed stosunkiem pomaga przedłużyć wytrysk, ale z kolei w moim przypadku wpływa to na jakość erekcji (brak pełnego wzwodu). Jeżeli natomiast nie masturbuję się przed stosunkiem (około 1 miesiąca), kończę po około 2-3 minutach. Co w tym przypadku najlepiej zrobić?

Dodam jeszcze, że za tydzień mam termin u seksuologa. Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale dodam również, że mam dosyć stresującą pracę i prowadzę bardzo szybki tryb życia. Mając wcześniejsze doświadczenie w pracy fizycznej mogę przyznać, że obecnie po 8 godzinach pracy w biurze jestem bardziej zmęczony, aniżeli po 12 godzinach pracy fizycznej kiedyś. Bardzo prosiłbym o radę w moim przypadku. Z góry dziękuję i przepraszam za chaotycznie opisany mój problem.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą internetową nie stwierdzę, w czym tkwi u Pana problem z utrzymaniem wzwodu i przedwczesnym wytryskiem. Mogę jedynie spekulować. Pana problem wymaga bezpośredniej konsultacji u seksuologa, dlatego dobrze, że zdecydował się Pan na taką wizytę. Zaburzenia erekcji członka obejmują trudności w powstaniu erekcji lub w jej utrzymaniu. Jeżeli erekcje są prawidłowe w trakcie snu, po przebudzeniu czy podczas masturbacji, to można podejrzewać podłoże psychogenne zaburzeń. Wytrysk przedwczesny (ang. premature ejaculation) to niezdolność do kontrolowania wytrysku nasienia w stopniu zapewniającym obu partnerom satysfakcjonujący stosunek seksualny. Najczęściej do wytrysku dochodzi tuż po immisji członka do pochwy lub po kilku ruchach frykcyjnych, ale zdarzają się wytryski przed stosunkiem albo bez erekcji członka. Jest to często spotykane zaburzenie, dotyczące do 1/3 populacji mężczyzn. Wywołują je w przeważającej mierze przyczyny natury psychicznej. W Pana przypadku wyjaśnień zaburzeń można dopatrywać się w rozbudowanych technikach masturbacyjnych, w przemęczeniu i stresie związanym z pracą zawodową albo w nieudanych pierwszych kontaktach seksualnych z partnerką, która była wiecznie niezadowolona ze zbliżeń i dała Panu odczuć, że nie satysfakcjonuje jej seks z Panem.

Wytryski przedwczesne dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotne są wtedy, gdy występują od inicjacji seksualnej i towarzyszy im lęk przed stosunkiem. Wtórne występują u starszych mężczyzn i towarzyszą im zaburzenia erekcji członka. To najczęściej spotykane u mężczyzn zaburzenie seksualne wiąże się z poczuciem kompromitacji w oczach partnerki i z lękiem przed odrzuceniem przez nią. Młodzi mężczyźni radzą sobie w ten sposób, że zwiększają częstotliwość kontaktów, masturbują się przed spotkaniem z partnerką lub piją alkohol. Tego typu metody mogą rzeczywiście opóźniać wytrysk nasienia. W wypadku mężczyzn, u których nieprawidłowy odruch przedwczesnego wytrysku uległ utrwaleniu i zakodowaniu (warto przeczytać: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-zakodowanych-reakcji-seksualnych), niezależnie od przyczyn, tego typu doraźne rozwiązania nie pomagają, podobnie jak leki psychotropowe lub leki działające znieczulająco na żołądź członka. Optymalną metodą leczenia wytrysków przedwczesnych są treningi partnerskie, dzięki którym powstaje możliwość kontrolowania czasu trwania stosunku. Ta metoda leczenia jest zalecana w wypadku sytuacyjnych przyczyn zaburzenia i pozytywnego nastawienia partnerki do współudziału w leczeniu pacjenta.

W innych przypadkach przedwczesnych wytrysków należy stosować metody ukierunkowane na usunięcie przyczyny, a nie objawu – a zatem psychoterapię. Psychogenne przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być różne: masturbacja, bezsenność, zaburzenia osobowościowe, niedojrzałość, ambiwalentne uczucia wobec kobiet, destrukcyjna komunikacja między partnerami, lęk przed impotencją, urazy psychiczne, mała częstotliwość współżycia seksualnego, neurotyzm, zaburzone relacje partnerskie, czynniki sytuacyjne, lęki, stresy, zadaniowe nastawienie do seksu, potrzeba wykazania się itp. Proszę nie bagatelizować swoich problemów, zresztą nie jest to tylko Pana problem, ale też Pana partnerki. Więcej na temat zaburzeń seksualnych może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/przedwczesny-wytrysk
http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-erekcji
http://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-erekcja
http://portal.abczdrowie.pl/niemoc-plciowa
http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji

Pozdrawiam i życzę powodzenia.