Czy masturbacja wpływa na poziom testosteronu i problemy z trądzikiem?

Witam serdecznie! Jestem 19-letnim mężczyzną i od 15 (16) roku życia regularnie się masturbuję. Przeżyłem już kilka etapów. Początkowo było to raz na tydzień, następnie częstotliwość narastała (mniej więcej raz na dzień, dwa). Jestem świadom tego, że może to być uzależnienie, ale nie z tym związane jest moje pytanie. Otóż, czy to wszystko mogło mieć wpływ na poziom testosteronu w moim organizmie? Mianowicie, nie występują u mnie w dużym stopniu męskie cechy, to jest mam bardzo mały zarost (golę się raz na tydzień), dokuczliwe problemy z trądzikiem, którego nie mogę się pozbyć właśnie mniej więcej od czasu pierwszej masturbacji. Czy powinienem się niepokoić, udać się z tym do endokrynologa? Żadne kremy, maści od dermatologów nie pomagały na trądzik występujący na mojej skórze. Czy jeżeli zaprzestanę masturbacji, będę miał szansę na dalszą część dojrzewania, pomimo tego opóźnienia? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!
Masturbacja nie wpływa na stężenie testosteronu. Jeżeli chce się Pan przekonać o poziomie testosteronu, wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych. Z Pana wieku zarost nie musi być jeszcze obfity, a cera nienagannie gładka. Jeżeli uważa Pan jednak, że trzeciorzędowe cechy płciowe nie są wystarczająco rozwinięte, zawsze może Pan udać się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego, który będzie miał możliwość obiektywnej oceny. Na koniec, raz jeszcze chciałabym powtórzyć, że masturbacja nie ma wpływu na Pana rozwój. Nadmierna, może prowadzić jednak do zaburzeń wzwodu w przyszłości.
Pozdrawiam