Czy metaplazja jelitowa wpływa na powstawanie trądziku różowatego?

Mam 43 lata, od lat mam problemy z cerą (trądzik różowaty - do tej pory leczony antybiotykami). Ostatnio lekarz dermatolog zastosował u mnie kurację lekiem Izotek i zlecił badanie gastroskopowe. Badanie wykazało metaplasia intestinalis. Po zakończeniu kuracji Izotekiem, która trwała ok. 12-13 tygodni, problem z cerą pojawił się ponownie w dość krótkim czasie po odstawieniu leku. Czy i w jakim stopniu metaplazja ma wpływ na cerę? Co leczyć?

Metaplazja jelitowa jest przejawem i następstwem przewlekłego stanu zapalnego w zakresie błony śluzowej żołądka. Taki stan nie ma żadnego wpływu na występowanie trądziku różowatego. Raczej dermatolog chciał sprawdzić czy nie ma w żołądku zakażenia Helicobacter pylori. Ta bakteria może właśnie odczynowo wywoływać powstawanie trądziku różowatego. Co do metaplazji, jeśli nie jest ona bezpośrednio, obecnie związana ze stanem zapalnym to raczej nie wymaga ona leczenia tylko okresowej kontroli czyli gastroskopii co około 1-2 lata. Oczywiście warto byłoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem.