Czy mięśniaka szyjki macicy należy zawsze usuwać operacyjnie?

Witam serdecznie: Mam pytanie czy mięśniaka należy usunąć jeżeli się pojawił? Bardzo boję się operacji . Na razie lekarz stwierdził że mam mięśniaka. Nie powiedział czy to duży mieśniak czy mały. O co powinnam się lekarza zapytać jak pójdę na wizytę?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, usunięcie mniejszych mięśniaków (zwłaszcza bezobjawowych, nie powodujących krwawień) jest wskazane zwłaszcza u młodych kobiet planujących ciążę w przyszłości. Podczas kolejnej wizyty warto upewnić się, ile i w jakim rozmiarze są mięśniaki i jaki typ zabiegu jest proponowany (operacja klasyczna, laparoskopowa - wskazania zależą od lokalizacji zmian).