Czy mocna herbata może powodować nadciśnienie i problemy z sercem?

Witam! Mam pewien problem z sercem. Otóż, od jakiegoś czasu miewam bóle serca, występują one nieregularnie, chociaż ostatnio coraz częściej występują jak się budzę rano. Miewam je od ok. 3 miesięcy, przy czym częściej występują, gdy zacząłem studiować w Krakowie. Paliłem przez ok. 2 lata papierosy, średnio 2 dziennie, rzuciłem na wakacjach. Gdy byłem w WKU w maju i w czerwcu, miałem badane ciśnienie i wyszło mi za każdym razem trochę wysokie (ponad 150, 2 wartości nie pamiętam). Wcześniej nie miałem żadnych problemów. Słyszałem jeszcze, że pijąc mocną herbatę, można mieć problemy z sercem, a zwykle taką piję, kiedyś ok 1,5-2 l dziennie, teraz trochę mniej. Co może być przyczyną tych problemów? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam!

W tym wieku opisane problemy najczęściej związane są z używkami, tzn. kawa, mocna herbata, energy drinki czy stymulanty np. pseudoefedryna. Jeśli wcześniej nie stwierdzono u Pana żadnej choroby serca to najbardziej prawdopodobną przyczyną mogą być używki, nawet duże ilości mocnej herbaty. Do tego może dołączyć stres, który potęguje pobudzenie organizmu. W tej chwili trudno powiedzieć jakie mogą być przyczyny. Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Konieczne jest wykonanie badania fizykalnego przez lekarza, w przypadku wskazań także EKG, EKG metodą Holtera (całodobowy pomiar) i ECHO. Warto mierzyć regularnie ciśnienie tętnicze, jest to bardzo istotna informacja. Wszelkie opisane wcześniej ewentualne substancje należy odstawić. W sytuacjach wzmożonego stresu warto zastosować ziołowe preparaty uspokajające oraz preparaty magnezu. Pozdrawiam serdecznie!