Czy mogę być w ciąży? Jestem po menopauzie

Mam 53 lata, nieregularne miesiączki. Była przerwa 3 miesiące, w czerwcu krwotok, potem łyżeczkowanie. Po miesiącu niewielkie krwawienie, od dwóch miesięcy nie mam żadnego krwawienia. Miałam stosunek bez zabezpieczenia miesiąc temu. Testy ciążowe są ujemne (trzy razy). Testy menopauzalne dodatnie (trzy razy). Ale badanie beta - hcg wyszło na poziomie 5. Lekarz skierowała mnie na powtórne badanie. Co to oznacza? Kaja

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poziom betaHCG powyżej 5 uznaje się, że może oznaczać ciążę. U Pani wynik jest na granicy normy, dlatego warto powtórzyć badanie. Zwłaszcza, że testy z moczu są ujemne. Może to oznaczać, że wynik jest fałszywie dodatni, albo że przeszła Pani mikroporonienie (np. z powodu wchodzenia w wiek menopauzalny).

Prócz powtórzenia wyniku, warto wykonać kontrolne badanie usg przezpochwowe, aby wykluczyć inne zaburzenia w obrębie układu rozrodczego.

Serdecznie pozdrawiam!