Czy mogę być w ciąży skoro biorę tabletki?

Witam!!! Mam 24 lata, od 1,5roku biorę systematycznie tabletki antykoncepcyjne! Ostatnie dwa tygodnie chorowałam i zażywałam antybiotyk - uprawiałam również w tym czasie seks!!! Od kilku dni strasznie bolą mnie piersi, gdzie z każdym dniem ból się nasila. Do końca opakowania tabletek antykoncepcyjnych zostały mi 4 tabletki. Więc moje pytanie brzmi: czy mogłam zajść w ciążę? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niektóre antybiotyki wchodzą w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi - te z grupy tetracyklin (tetracyklina, doksycyklina) i z grupy penicylin (np. amoksycylina, ampicylina). (Podałam nazwy międzynarodowe, nie mające nic wspólnego z nazwą handlową, pod którą kupuje się lek). Informacji o interakcjach należy szukać w ulotkach preparatów hormonalnych i antybiotyków. Zdarzają się przypadki ciąż zaistniałych właśnie podczas kuracji antybiotykowej i przyjmowania doustnej antykoncepcji. Radzę wykonać test ciążowy, już teraz i pod koniec 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, nawet jeśli wystąpi krwawienie z odstawienia. W razie wyniku pozytywnego, konieczne będzie natychmiastowe odstawienie hormonów.

Pozdrawiam!