Czy mogę być w ciąży stosując stosunek przerywany?

Witam.
Mam pytanie. 08 lutego powinnam dostać miesiączkę, ale nie dostałam. Czy powodem może być stosowanie przez 5 lat tabletek antykoncepcyjnych (skończyłam je brać w grudniu zeszłego roku; po zakończeniu miałam dwa razy miesiączkę)?
Dodam, że ze swoim narzeczonym stosujemy prezerwatywy lub stosunek przerywany. Czy ta druga metoda może spowodować ciążę?
Dodam jeszcze, że od wczoraj mam bóle brzucha takie jak przy miesiączce, ale jej nie ma.
Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Stosunek przerywany należy do metod antykoncepcji o bardzo małej skuteczności w stosunku do np. antykoncepcji hormonalnej. Co za tym idzie może w jego wyniku dojść do zapłodnienia (co związane jest z plemnikami w preejakulacie). Również stosowanie prezerwatyw nie zabezpiecza w pełni przed zajściem w ciążę.

Po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej może dojść do pewnego stopnia nieregularności cyklu. Spóźnienia rzędu 3-5 dni nie są patologią i występują u bardzo wielu kobiet. Może być to związane ze stresem, infekcją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Prawdopodobnie bóle które Pani odczuwa zapowiadają zbliżające się krwawienie.

Jeśli ono nie nastąpi proszę o wykonanie testu ciążowego.

Zalecam lekturę artykułów o antykoncepcji ,oraz o testach ciążowych na łamach naszych serwisów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.