Czy mogę chorować na łuszczycę?

Od kilku lat mam swędzące, czerwone plamki na ciele. W okresie zimowym, nasilają się bardziej w letnim jakby znikały. Miałem też robioną biopsję - pobrano mi kawałek zmiany skórnej a z badania wynikło że cytuje "zmiany mogą odpowiadać pityriasis rosea". Zaznaczę, że badanie te miałem robione 2 lutego 2009. Wiem już, że łupież różowy gilberta bo tak zdiagnozowano moją chorobę trwa ok. 2 miesięcy, a u mnie problem ten trwa już ponad kilka lat.

Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Łupież Gilberta jest chorobą, której rozpoznanie w większości przypadków nie nastręcza trudności - wystarczy samo oglądanie zmian. Zmiany w tej jednostce są bardzo charakterystyczne, rzeczywiście po 4 tygodniach same ustępują i bardzo rzadko mają tendencje do nawracania.

W takich niejasnych przypadkach rozstrzygającym badaniem powinna być biopsja z badaniem histopatologicznym.  Na przykład pityriasis lichenoides chronica - najczęściej występuje u mężczyzn, głównie na tułowiu, przebiega z wysiewem licznych drobnogrudkowych zmian na tułowiu. Początkowo są barwy jasnoróżowej lub czerwonej, a z czasem przybierają barwę czerwonobrązową, ulegają spłaszczaniu i złuszczaniu. Charakterystyczne jest tutaj badanie hist-pat, w którym obserwuje się uszkodzenie drobnych naczyń, z naciekami wokół nich. Jednostkę tę należy różnicować m.in. właśnie z łupieżem różowatym.

Rozpoznanie można postawić jedynie po osobistym, dokładnym badaniu klinicznym - dlatego proponuję kolejną konsultację dermatologiczną, np. w przychodni przy Klinice Dermatologii, gdzie w razie potrzeby będzie można powtórzyć badanie hist-pat.

Serdecznie pozdrawiam!