Czy mogę jeszcze dostać miesiączkę, czy już raczej mam pierwotny brak miesiączki?

Witam. Mam 16 lat (w tym miesiącu będę mieć 17), ważę 48 kg (nie odchudzam się, mam szczupłą budowę, nie mam anoreksji, nawet mam mały biust - noszę rozmiar 75A, choć niektóre staniki są za duże) i 164 cm wzrostu. Do tej pory nie mam miesiączki. Byłam ostatnio u ginekologa, który mnie zbadał "ręcznie" i za pomocą USG (ale niestety nic nie było widać, bo miałam pęcherz pusty, przy następnej wizycie za 2 tygodnie mam mieć USG). Ginekolog skierował mnie na badania krwi hormonalne TSH, FSH, LH, eshadiol. Będę je robić w poniedziałek. Jak już będę mieć wyniki, to napiszę je na forum. Czytałam trochę informacji na Internecie i się wystraszyłam. Czy w moim przypadku mogę jeszcze dostać miesiączkę, czy to już pierwotny brak miesiączki? Czytałam, że niektórzy muszą brać luteinę - hormony. Tak bardzo chciałabym mieć miesiączkę, planuję w przyszłości dzieci. Dodam, że moja mama nie miała problemów jako nastolatka z miesiączką - mówiła mi że dostała w 7 klasie szkoły podstawowej. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawdą jest, że w Twoim wieku powinna już wystąpić pierwsza miesiączka. Dobrze więc, że wybrałaś się do ginekologa. Nie wpadaj jednak w panikę, poczekaj na wyniki badań hormonalnych oraz usg. Na ich podstawie lekarz przedstawi Ci diagnozę i dalsze postępowanie.

Pozdrawiam