Czy mogę na własną rękę odstawić lek na nerwicę?

Witam! Potrzebuję porady lekarskiej w sprawie odstawienia leków z grupy SSRI (konkretnie Mozarin 10 mg), które przyjmuję od dziewięciu miesięcy, w związku z nerwicą lękową z agorafobią. Jak długo powinna trwać terapia tym lekiem (mój lekarz psychiatra określił ten czas jako do roku) i w jaki sposób odstawić lek, by uniknąć objawów odstawiennych? Moje samopoczucie znacznie poprawiło się, od dłuższego czasu nie odczuwam już przykrych dolegliwości (drżenie rąk, kołatanie serca, zawroty głowy, ataki paniki). Czy mogę zacząć odstawiać lek? Dodam, że czuję się znacznie lepiej od około 5-6 miesięcy, dlatego myślę o zakończeniu terapii. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie, ponieważ wiem, że leki z tej grupy należy odstawiać stopniowo, zmniejszając dawkę (ale o ile i przez jaki czas). Pozdrawiam serdecznie! (29 lat)

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Za podstawową metodę leczniczą stosowaną w terapii nerwic uznawana jest psychoterapia. Dodatkowo stosuję się także farmakoterapię - lekami przeciwdepresyjnymi, bądź doraźnie - uspokajającymi. Mówi się, że w zasadzie nie powinno się leczyć nerwicy tylko i wyłącznie za pomocą leków, ponieważ wtedy działa się tylko na objawy, nie dochodząc do przyczyny ich występowania. Przyczynowo z kolei ma działać psychoterapia.

Rzeczywiście leki przeciwdepresyjne powinny być odstawiane stopniowo, aby nie wywołać objawów odstawiennych, ale o momencie odstawienia leku wspólnie z pacjentem powinien zadecydować lekarz prowadzący. Pani psychiatra oceni jak długa jest poprawa i czy należy nadal stosować leczenie. Czas leczenia schorzeń z grupy nerwic jest bardzo indywidualny.
Proszę więc udać się do swojego lekarza prowadzącego i uwzględniając swoje preferencje i potrzeby uzgodnić, czy już nastąpił dobry moment do odstawienia leku.

Pozdrawiam serdecznie!