Czy mogę stosować plaster antykoncepcyjny?

Nie jestem jeszcze pełnoletnia... Chcę zacząć współżycie z moim chłopakiem. Myśleliśmy nad prezerwatywą i plastrami. Ale czy kazda dziewczyna może stosować plastry? I czy można nie mieć dzieci? W jakiej cenie są? I czy są na receptę?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plastry antykoncepcyjne to lek wydawany na receptę. Jeśli jest Pani nieletnia, to w świetle polskiego prawa lekarz ginekolog może wypisać Pani receptę na ten lek po uzyskaniu zgody Pani, a także któregoś z Pani rodziców. Plastry antykoncepcyjne, jak każda metoda antykoncepcji hormonalnej ma skutki uboczne, niekiedy groźne dla zdrowia (rzadko). Niektórym kobietom służy, inne skarżą się np. na nudności, wzrost apetytu, itp. To jest sprawa indywidualna. Polecam artykuły: abcantykoncepcja.pl/plastry-antykoncepcyjneabcantykoncepcja.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.  Warto zapoznać się z artykułem o środkach antykoncepcji hormonalnej, gdyż plastry należą do tej grupy leków. Antykoncepcja hormonalna ma różne skutki uboczne, ale nie wpływa na późniejszą płodność - w ciążę mozna zajść już po 15-30 dniach od jej odstawienia. Cena to około 55-65 zł za opakowanie (w zależności od preparatu), które zawiera 3 plastry - starczają one na miesiąc.

Pozdrawiam!