Czy mogę zajść w ciążę? Mam 52 lata

Przez 8 miesięcy nie miałam okresu, ale od pół roku jestem z mężczyzną młodszym ode mnie. Teraz okres się pojawia raz na 2 miesiące... Czy w tym przypadku jest możliwość, że zajdę w ciążę???

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pojawianie się miesiączek świadczy, że w Pani organizmie może dochodzić jeszcze do owulacji, choć nieregularnych. Szansa na zapłodnienie nie jest tak wysoka jak u młodej, w pełni płodnej kobiety, ale zdaje się nie być zerowa. Należy pamiętać, że ciąża w tym wieku wiążę się z dużym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych, poronień i innych komplikacji, również dla Pani.

Myślę, że warto się zabezpieczać do momentu całkowitego ustania jajeczkowania, jeżeli nie zależy Pani bardzo na dziecku. Można wykonywać badanie poziomu hormonu FSH z krwi, jego poziom powyżej 30mlU/ml świadczyć będzie o zaniku jajeczkowania.

Pozdrawiam serdecznie!