Czy mogę zajść w ciążę w wieku 56 lat?

W październiku tego roku robiłam badania hormonalne. Oto wyniki: -FSH 82,09; -ESTRADIOL 46,11. Mam obecnie 56 lat, od roku nie miesiączkuję. Bardzo proszę o odpowiedź, czy mogę się czuć całkowicie bezpieczna, współżyjąc z mężem, bo przyznam, że fobia zajścia w ciążę towarzyszy mi niezmiennie od lat. Mąż mój pracuje obecnie poza krajem. Przyjechał do domu na 14 dni w okresie świat, potrzebuje bliskości, ciepła i serdeczności. Moja nieustanna obawa o zajście w ciążę nie daje nam komfortu. Po każdym zbliżeniu ja popadam w fobię obaw, co zupełnie odbiera radość i poczucie radosnego seksu. Mój ginekolog, u którego od 30 lat wykonuję badania kontrolne i cytologiczne zapewnia mnie, że mogę czuć się całkowicie bezpiecznie i przy obecnym poziomie hormonów na pewno w ciążę nie zajdę. Ja jednakże koniecznie chciałabym uzyskać opinię w tej materii z drugiego źródła. Bardzo serdecznie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam najserdeczniej.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy tak wysokim stężeniu FSH, może Pani się czuć zupełnie bezpieczna. Nie istnieje szansa na zapłodnienie, gdyż Pani rezerwa jajnikowa jest całkowicie wyczerpana- nie ma tam pęcherzyków zawierających komórki jajowe, gotowych do wzrostu skutkującego owulacją. Proszę się zrelaksować i całkowicie zapomnieć o swoim strachu przed ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!