Czy mogę zaszczepić dziecko tydzień później?

Witam serdecznie, pilnie potrzebuję odpowiedzi na pytanie, czy mogę zaszczepić dziecko w opisanej poniżej sytuacji: córeczka ma dokładnie 6 miesięcy, tydzień temu zachorowała - miała suchy kaszel i katar, lekarz stwierdził, że to wirusowe. Katar utrzymuje się do dziś, kaszel występuje rzadko - jedynie gdy katar ścieka do gardła. Za dwa dni mamy wyznaczone szczepienie - 6w1 - od drugiej dawki mija 10 tygodni. Czy powinnam zaszczepić dziecko i czy przesunięcie o tydzień nie spowoduje, że szczepionka nie zadziała?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Szczepienie dziecka z czynną infekcją wirusową górnych dróg oddechowych jest przeciwwskazane  (byłoby ono niestateczne, gdyż osłabiony układ odpornościowy dziecka nie wytworzy właściwej ilości przeciwciał stanowiących ochronę przed chorobami zakaźnymi).
Zalecałbym przeniesienie terminu szczepienia na okres po dwóch tygodniach od ustąpienia objawów choroby. Zmiana ta nie będzie miała wpływu na skuteczność szczepionki.