Czy mogę zaufać testom ciążowym?

Witam!

8 tygodni temu kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia, ale bez wytrysku. Najprawdopodobniej były to dni niepłodne, przed okresem. Od tego czasu zrobiłam kilka testów, ostatni z nich robiony był ok. 6 tygodni po stosunku i jego wynik był negatywny, ale ostatnio nie najlepiej się czuję i często mam mdłości oraz odczuwam ból żołądka, a moje miesiączki są bardziej skąpe niż zwykle. Piersi bolą mnie tylko przed okresem, a niedługo po miesiączce i parę dni przed nią mam śluz, który jest rozciągliwy i przypomina płodny.

Czy testy mogły sie mylić? Dodam, że zaden z nich nie był robiony wczesniej niż 14 dni po stosunku.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej nie jest Pani w ciąży. Jedyne objawy, które mogą w Pani przypadku nasuwać podejrzenie ciąży, to skąpe krwawienia oraz nudności. Test ciążowy po 6 tygodniach od zapłodnienia zdecydowanie powinien jednak dać już wynik pozytywny. Dla całkowitej pewności, może Pani wykonać test z krwi (badanie stężenia betaHCG we krwi; wynik powyżej 5 mIU/ml wskazuje na ciążę). Jeżeli wynik będzie negatywny, proponuję udać się do lekarza rodzinnego, aby poszukać przyczyny Pani dolegliwości. Ból w nadbrzuszu oraz nudności mogą świadczyć np.o obecności wrzodu żółądka.

Pozdrawiam serdecznie!