Czy mogłabym powrócić do mojej wagi? Jak?

Dzień dobry 1.Jestem kobietą, mam 14 lat ważę 70 kg i 168cm wzrostu nie jestem zbyt aktywna ponieważ mam na to zbyt mało czasu tylko tyle że mam 4 godz. w-f w szkole, w domu robię brzuszki ale nieregularnie ponieważ czasem jestem bardzo zmęczona i mam rowerek ale rzadko go używam. 2.Nigdy wcześniej nie stosowałam diety ponieważ (przepraszam że się tak rozpisuję ale może się to przyda) byłam szczupła ważyłam przy takim wzroście 61 kg i wyglądałam dobrze a przynajmniej lepiej niż teraz;((nie wiem co się stało że tak przytyłam chyba za dużo jem.   3.W mojej rodzinie nikt nie ma nadwagi ani nie jest otyły tylko jeden dziadzio od strony taty ma cukrzycę a wszyscy są szczupli. 4.tak -ale to jakiś czas temu nie mam żadnych chorób 5. Moja rodzina jak najbardziej je mięso i moja mama gotuje przeważnie coś z mięsem i myślę, ze to mi przeszkadza. Mój jadłospis : 1.przeważnie jest tak, że nie jem śniadania 2. na obiad jest przeważnie coś z mięsem jakieś kotlety schabowe z kartoflami, kluski z sosem, w którym są kawałki mięsa i inne ciężkostrawne i tłuste rzeczy- a ja oczywiście wszystko to zjadam bo nie mogę się oprzeć. 3. Obiady są spore no nie wiem jak to określić jest zawsze dużo kartofli jak są no i 1 kotlet taki duży 4.godziny są nieregularne, bo zależy o której mama przyjdzie z pracy lub tata. 5.Przeważnie są soki owocowe ale z cukrem i herbata dużo słodzona. 6.Ogólnie mamy raczej nie zdrowy tryb życia. 7.Nie Chciałabym jeszcze powiedzieć, że chciałabym jakąś dietę wymagającą cierpliwości, czyli taką żeby mało jeść dużo się ruszać i proszę nie patrzeć na to, że mam 14 lat i muszę mieć delikatną dietę aby nie narobić sobie bigosu. Jak to się mówi mam bardzo odporny organizm i wytrzymam wszystko. Czy jakbym robiła sobie takie 3 dniowe głodówki jedząc jabłka i pić tylko i wyłącznie wodę bez niczego innego pomogłoby mi? Czekam na odpowiedź.

Witam,

Twoje BMI wynosi 24,82.
Odpowiada to 90-97 centylowi.
Masz nadwagę.
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Pisałaś, że nie jesz śniadań. To duży błąd, który powoduje, że Twój organizm ma gorszą przemianę materii i łatwiej jest przytyć.

Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:

- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Naprawdę warto, abyś zmobilizowała się do ćwiczeń!
Znacząco przyśpieszają efekty diety.
Możesz to łatwo sprawdzić.
Unikaj niezdrowej żywności, jedz regularnie i codziennie poświęć na aktywność co najmniej 30 minut (ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl).
Spisz swoje wymiary w dzienniczku i sprawdź je po miesiącu.
Na pewno zauważysz różnicę.
Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl

Warto także skonsultować się z lekarzem w sprawie Twojej nadwagi.
Nie zaszkodzi także wykonać podstawowych badań.

Głodówki zdecydowanie odradzam.
O ich szkodliwości przeczytasz na:
http://portal.abczdrowie.pl/glodowka-czy-warto

POZDRAWIAM