Czy mój mąż może mieć padaczkę?

Witam, mąż miał robione badanie EEG, ponieważ zemdlał kilka dni wcześniej. Orzeczenie: zmiany w okolicach czołowo-skroniowych w postaci grup fal theta i pojedynczych fal o zaostrzonej morfologii. Fotostymulacja nasila zmiany - wzrasta liczba fal theta w okolicach czołowo-skroniowych z tendencją do synchronizacji. Mąż nigdy nie chorował (ma 33 lata), jedyne leki jakie bral kiedykolwiek to witamina C ;-) Był hospitalizowany i na wszelki wypadek podano mu D*** po której czuje się paskudnie - rozbity, roztrzęsiony. Drugie EEG robione już w szpitalu bylo ok. Czy to pierwsze wskazuje, że to padaczka? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W celu oceny, czy Pani mąż choruje na padaczkę, konieczne jest dokładne zebranie wywiadu, co do incydentu utraty przytomności. Wówczas będzie można z większym prawdopodobieństwem odróżnić omdlenie od napadu padaczkowego. Za napadem padaczkowym przemawiają cechy takie jak: bezwiedne oddanie moczu podczas incydentu, drgawki, chrapliwy oddech, sinica, przygryzienie języka. Ponadto istotne jest, w jakim odstępie czasu były wykonywane oba badania EEG oraz jak długo i w jakiej dawce mąż przyjmował D*** w momencie drugiego badania, które było w normie.

Przytoczony przez Panią zapis EEG jest nieprawidłowy, może (ale nie musi) wskazywać na występowanie padaczki. Konieczna jest dalsza obserwacja i badania kontrolne w Poradni Neurologicznej.