Czy mój pęcherzyk ciążowy jest za mały?

Byłam dziś na badaniu i lekarza zaniepokoił zbyt mały pęcherzyk ciążowy. Płód jest podobno w porządku, serduszko i jego akcja też, ale martwi mnie ten pęcherzyk. Ostatnią miesiączkę miałam 31 maja, owulację 14 czerwca, a więc dziś jest początek 8 tyg. wg OM, a początek 6 tyg. wg zapłodnienia i mój pęcherzyk ciążowy miał dziś 1,12 cm.

Proszę o informację ile powinien wynosić pęcherzyka w mojej sytuacji. Nigdzie nie mogę znaleźć norm wielkości pęcherzyka ciążowego, a bardzo się martwię.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W ósmym tygodniu pęcherzyk powinien mieć około 27 mm, a wielkość CRL zarodka około 16-20 mm. Mniejsza wielkość zarodka może wskazywać na późniejsze zapłodnienie, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki. Może być to wynikiem niewielkich zaburzeń hormonalnych związanych np. z wakacyjną zmianą klimatu.

Jeżeli można zobrazować akcję serca płodu i następuje przyrost poziomu hormonu bHCG, to nie ma powodów do niepokoju. Należy się uzbroić w cierpliwość i czekać na kolejną wizytę.

Pozdrawiam serdecznie!