Czy mój poziom kreatyniny to powód do niepokoju?

Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy kreatynina we krwi na poziomie 0,90 to powód do niepokoju? Spotkałam się z różnymi wartościami referencyjnymi, z których jedna grupa nie miała podziału na płeć, a druga, dla kobiet wskazywała, że 0,9, czy 1,1 to górna granica normy. Dodam, że sprawdziłam też poziom mocznika i wynosił 29,3. Niestety na wynikach nie ma wartości referencyjnych. Badanie odbyło się 11sierpnia. W zeszłym miesiącu miałam też badania ogólne moczu (kolor żółty, lekko mętny, glukoza ujemny, bilirubina ujemny, ciałka ketonowe ujemny, ciężar właściwy 1.015 (norma 1.015-1.030), erytrocyty ujemny, PH 6 (norma 5.0-8.0), białko ujemny, urobilinogen w normie, azotyny ujemny, leukocyty 1+ (ujemny), nabłonki pł. nieliczne w.p.w., leukocyty 3-5 w.p.w., pasma śluzu liczne w.p.w.), ale niestety nie była to próbka pierwszego moczu. Dzisiaj powtórzyłam badanie, ale w innym laboratorium. Wyniki krwi: mocznik 27,3 kreatynina 0,92 sód 141 potas 4,08 Mocz: barwa: żółta odczyn: kwaśny ciężar 1,014 białko - cukier - nabłonki płaskie 2-4 krwinki białe 1-3 krwinki czerwone - Czy w takim wypadku można uznać, że "parametry" nerkowe są w normie? Martwi mnie fakt, że ciężar jest niski, pomimo, że tym razem próbka została pobrana właściwie, a poziom kreatyniny wzrósł w ciągu dwóch tygodni. Mam 23 lata, 160 cm wzrostu, ważę 54kg. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Każde laboratorium obiera swoje wartości referencyjne mieszczące się w granicach prawidłowych wartości. Kreatynina jest jednym z parametrów, które najczęściej ma zmieniany zakres.

Przytoczone wyniki badań są prawidłowe i nie stanowią większego powodu do obaw. Mocznik mieści się w normie (do 40mg/dl), pozostałe parametry są wręcz idealne. Niski ciężar właściwy moczu może być spowodowany dużą ilością przyjmowanych płynów.
Niepokojący może być jednak poziom kreatyniny w górnej granicy normy.

Dalsze postępowanie zależy jednak od przyczyny, dla której wykonała Pani badania. Jeżeli odczuwa Pani jakieś dolegliwości wskazana będzie konsultacja nefrologiczna. W innym przypadku raz w roku powinna Pani wykonywać badanie kontrolne moczu wraz z oznaczeniem kreatyniny.

Pozdrawiam.