Czy moja mama jest chora na nerwicę?

Czy moja mama ma nerwicę neurosteniczną? Mama ma 47 lat, jest prawie cały czas zmęczona i niewyspana. Często odczuwa bóle głowy i brzucha czemu towarzyszą wymioty. Mama nie ma ochoty na nic i jest dość drażliwa. Głównym objawem nerwicy, który wystąpił u mamy to sztywność rąk i potliwość. Proszę o radę, czy to nerwica? Do jakiego lekarza się zgłosić aby ją leczyć?

Witam!
Zdiagnozować nerwicę może lekarz psychiatra na bezpośredniej wizycie. Warto jednak najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wykonać zalecone przez niego badania. Żeby móc mówić o nerwicy, najpierw należy wykluczyć choroby somatyczne, które mogłyby wywoływać opisane objawy. Może Pani porozmawiać z mamą na temat wizyty u specjalisty.
Kontrola stanu zdrowia u lekarza rodzinnego może wskazać, czy potrzebna będzie wizyta u psychiatry, czy u innego specjalisty.

Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka internistyczna, kardiologiczna, jeśli wykluczone będą choroby somatyczne, wskazana jest konsultacja psychiatryczna.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam
Najlepiej skonsultować te objawy z lekarzem i rozpocząć regularną psychoterapię, która pomoże je zniwelować. Pomoc odnajdzie Pani w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam ciepło