Czy moja niedoczynność może mieć wpływ na zdrowie mojego dziecka?

Witam,
mam niedoczynność tarczycy spowodowaną operacją (wole), która miała miejsce w 2007 r. Do końca 2008 roku przyjmowałam leki w minimalnej dawce, tj. 12,5 ug E***, po czym moja ówczesna lekarka kazała mi zaprzestać brania leków, bo poziom hormonów miałam w górnej granicy, czyli około 4 (w normach 0,4 -4,2), bez przyjmowania leków (eksperyment mojego lekarza).
Kolejny lekarz także nie zalecił mi brania leków na wizycie kontrolnej na początku 2010 r., zalecił jednak kontrolę po pół roku, czyli około czerwca-lipca 2010 r. Niestety z przyczyn niezależnych ode mnie (brak limitów w NFZ) nie dostałam się do endokrynologa, a we wrześniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Mimo tego nie przyjęto mnie do specjalisty, a na wizytę prywatną nie było mnie niestety stać. Miałam badany hormon TSH i był on na poziomie 4,29 przy normalnie 04-4,2 (około 9 tygodnia ciąży).
Nie miałam, żadnych problemów z zajściem w ciążę, cykle także miałam zawsze regularne, tylko dość krótkie (24-25 dni). Do specjalisty endokrynologa dostałam się na wizytę dopiero na początku lutego. I muszę przyznać, że pani doktor bardzo mi nastraszyła, pomimo że nic konkretnego mi nie powiedziała. Od tej wizyty przyjmuję E*** w dawce 50 ug.
Czy moja niedoczynność może mieć wpływ na zdrowie mojego dziecka? Czytałam, że istnieje duże ryzyko chorób wrodzonych i bardzo mnie to niepokoi. Dodam, że do tej pory wszystkie wyniki miałam dobre, a mój ginekolog nie zauważył niczego podejrzanego (po wizycie u endokrynologa jeszcze u ginekologa nie byłam, mam umówioną wizytę dopiero na koniec lutego).
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Nacięcie krocza podczas porodu

Witam serdecznie!
Na początku ciąży, tzn. przez pierwszych 10-12 tygodni ciąży, tarczyca płodu nie produkuje hormonów. Wówczas dziecko korzysta z hormonów matki. Niedobór hormonów może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej, noworodkowego zespołu zaburzeń  oddechowych, oraz zwiększonego ryzyka śmierci płodu i noworodka. Wystąpienie tych powikłań zależy od stopnia niedoboru hormonów tarczycy oraz od czas trwania tego niedoboru. Dlatego kobietę z niedoczynnością tarczycy należy odpowiednio przygotować do ciąży poprzez zwiększenie dawki lewotyroksyny.
U dzieci, których matki chorowały na niedoczynność tarczycy w ciąży można stwierdzić m.in. obniżenie ilorazu inteligencji, zaburzenia rozwoju neuropsychologicznego oraz obniżenie zdolności edukacyjnych dziecka.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty