Czy moja waga ma związek z niedoborem żelaza?

Mam 14 lat i ważę 65 kg przy wzroście około 162 cm. Możliwe, że moja otyłość związana jest z moim niedoborem żelaza. Bardzo chciałabym schudnąć, a zwłaszcza w udach (są bardzo tłuste). Dużo mam nauki i nie zawsze znajduje czas na ćwiczenia. Czy da się coś z tym problemem zrobić? Nie chcę być najgrubsza w klasie. (Raz w tygodniu chodzę na tańce po półtora godziny.)

Witaj!

Twoje BMI wynosi 24,77, czyli mieści się w granicy normy (18,5 -24,9). Masz dopiero 14 lat i organizm jest na etapie dojrzewania, zmienia się sylwetka, nabierasz kobiecych kształtów. Dlatego w tym okresie nie można stosować drastycznych diet, a by nie doszło do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Zrobiłam sobie małą symulację i Twoja waga powinna mieścić się w zakresie 55-58 kg, czyli jakieś 8 -10 kg mniej niż obecnie. Piszesz, że cierpisz na anemię z niedoboru żelaza. Niskie stężenie żelaza w organizmie nie stanowi bezpośrednią przyczynę otyłości. Może jedynie prowadzić do znacznego osłabienia organizmu, senności, spadku koncentracji uwagi, wypadania włosów i łamliwych paznokci. Przede wszystkim musisz zmienić swój sposób odżywiania oraz regularnie ćwiczyć. Często przyczyną zwiększonej masy ciała jest niedoczynność tarczycy, a by wykluczyć to chorobę zrób sobie badanie z krwi TSH, T3, T4.

Zastosuj się do poniższych wskazówek a zaczniesz chudnąć: 1. Zjadaj zawsze śniadanie w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, kolejne posiłki zjadaj co 3-4 godziny, by organizm nie magazynował energii na gorsze czasy oraz przyspieszyć przemianę materii. Spożywaj 2 śniadanie w szkole, najlepiej w postaci serka wiejskiego Bielucha lub jogurtu naturalnego, do którego wsypiesz saszetkę musli Fitella, zjedz owoc (banan, jabłko, mandarynki), wypij sok bobofrut lub inny 1-dniowy. Na obiad zjadaj mięso gotowane, duszone lub pieczone w folii w piekarniku (indyk, pierś z kurczaka, schab), pół torebki ryżu lub kaszy gryczanej oraz 200 g surówki. Na podwieczorek zjadaj grejpfruty, 2 kostki czekolady gorzkiej lub galaretkę owocową bez bitej śmietany (korzystnie wpływa na paznokcie, skórę i włosy) lub przygotowany na mleku 2% budyń, kisiel. Kolacje zjadaj na 2 godziny przed snem w postaci twarożku, jajek na miękko, 2 kromek pieczywa z wędliną lub serkiem zółtym oraz warzywami (sałata zielona, ogórek, pomidor). W ciągu dnia wypijaj przynajmniej 2 kubki zielonej herbaty oraz wieczorem 350ml herbaty pu-erh.

Powodzenia! mgr Aneta Kościołek