Czy moje objawy są związane z chorobą z autoagresji?

Witam, mam 36 lat. Niedawno przesłam operację biodra, dokładnie rok temu. Biodro mam już wyleczone, ale zaczęły się inne, dziwne objawy. I lekarze nie potrafią ustalić przyczyny. Zaczeło się od bólu żołądka. Lekarze stwierdzili zakażenie HP i refluks żółciowy. Na HP brałam antybiotyk i obecnie biorę lek na refluks. Doszły do tego bóle i drętwienie kończyn, bóle w klatce piersiowej i pleców, serce i płuca w normie. Neurolog podejrzewał SM - zostało wykluczone w rezonansie magnetycznym. Obecnie do moich objawów dołączyły się bóle zębów wszystkich i krwawienie z dziąseł. Dentystka stwierdziła dziurę w zębie, ale nic ponadto. Bolą mnie też mięśnie twarzy. W szpitalu miałam przetoczoną 2 razy krew z powodu operacji, bez żadnych ubocznych objawów. Wyniki podstawowych badań krwi sprzed 3 miesięcy prawidłowe. Wszystkie objawy zaczęły się po 1 operacji, przedtem takich objawów nie było, oprócz bólu biodra. Moja podstawowa choroba to MPD, ale wyraźnych zmian w kręgosłubie nie stwierdzono. Lekarka podejrzewa chorobę z autoagresji, jak borelioza. Nie przypominam sobie, żeby ugryzł mnie kleszcz. Choroby z autoagresji nie występowały u mnie w rodzinie, takie jak toczeń układowy czy inne. Badań na chorobę z autoagresji nie miałam wykonywanych. Czy to jednak mogą być objawy choroby z autoagresji? Bardzo proszę o radę. Bożena

Objawy bólowe w różnych okolicach ciała są niespecyficznym objawem, który może być zwiaząny z szeregiem stanów chorobowych.

Opisywane przez Panią objawy nie są specyficzne dla boreliozy ani dla chorób autoimmunologicznych, dlatego taka przyczyna wydaje się mało prawdopodobna. Wskazana jest natomiast diagnostyka neurologiczna w związku z objawami drętwienia kończyn oraz ew. zmian zwyrodnieniowych.

Po wykluczeniu przyczyn somatycznych, należy wziąć pod uwagę możliwość psychologicznego podłoża dolegliwości.

Niespecyficzne dolegliwości somatyczne, często o zmiennym charakterze, których nie można wyjaśnić na podstawie badania lekarskiego oraz badań dodatkowych, mogą wskazywać na tzw. zaburzenia somatyzacyjne. Zaburzenia somatyzacyjne należą do zaburzeń nerwicowych. Ich przyczyną bywa stres, konflikty wewnątrzpsychiczne, czesto nieuświadamiane. Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia.