Czy moje problemy mają związek z tarczycą?

Mam 29 lat. Ponad dwa lata temu zdecydowałam się na założenie implantu hormonalnego. Rok temu zaczęłam mieć problem z włosami - nadmierne wypadanie po lewej stronie, towarzyszy temu uporczywe swędzenie za uszami. Czuje się ciągle zmęczona, senna. Zauważyłam osłabienie sprawności umysłowej. Czy antykoncepcja w postaci implantu mogła spowodować uszkodzenie tarczycy. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Implant antykoncepcyjny nie zawiera w stałym składzie estrogenów, co przyczynia się do częstszego występowania działań niepożądanych, w tym nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe, problemy z cerą, zmiany nastroju, osłabienie libido. Przyjmowany jednak prawidłowo, nie wpływa na sprawność psychofizyczną.
Etonogestrel będący substancją czynną implantu, wpływa na oś podwzgórze-przysadka-jajnik, nie powinien wpływać na inne osie układu hormonalnego.

Objawy, które Pani opisuje niekoniecznie mogą, ale nie muszą być wywołane tarczycą. Sugerowałabym udać się do lekarza rodzinnego w celu wykonania podstawowych badań, typu morfologia, OB, glukoza,TSH, badanie ogólne moczu. Na podstawie badania oraz  wyników badań będzie można ustalić przyczynę zaburzeń.

Pozdrawiam