Czy morfologia 2,5 miesięcznego niemowlaka jest prawidłowa?

Witam! Bardzo proszę o interpretację wyników morfologii mojej córki. Obok są podane normy, ale nie wiem z czym się to wiąże i czy jest odpowiednie do wieku. WBC - krwinki białe 9,5 tys/μl 6,0 — 18,0 A1 – 12:36 RBC - krwinki czerwone 3,44 mln/μl 3,20 — 4,80 HGB - hemoglobina 10,2 g/dl 9,5 — 11,5 HCT - hematokryt 28,5 % 32,0 — 44,0 MCV - sr. objetosc krwinki 82,8 fl < 95,0 MCH - sr. masa hemoglobiny 29,7 pg 24,0 — 34,0 MCHC - sr. stezenie HGB 35,8 g/dl 30,0 — 36,0 RDW - szer. rozkładu krw. czer. 11,6 % 11,0 — 16,0 RDW-SD - szer. rozkł. krw. czer. 33,6 fl 37,0 — 54,0 PLT - płytki krwi 526 tys/μl 150 — 500 MPV - sr. objetosc PLT 9,4 fl 9,0 — 13,0 PCT - hematokryt płytkowy 0,50 % 0,17 — 0,35 PDW - rozkład płytek krwi 9,5 % 9,0 — 17,0 P-LCR wsk duzych płytek 18,8 % 13,0 — 43,0 NEUTROFILE 0,96 2,00 — 7,50 EOZYNOFILE 0,54 0,04 — 0,40 BAZOFILE 0,03 0,01 — 0,10 LIMFOCYTY 6,96 1,50 — 4,00 MONOCYTY 1,01 0,20 — 0,80 Wzór odsetkowy krwinek białych B1 – 15:19 Gran. segmentowane 12 % Gran. kwasochłonne 6 % Limfocyty 72 % Monocyty 10 % żelazo 60 μg/dl 37 — 145. Dodam, że mała przyjmuje żelazo F*** lek, ale kiepsko go znosi, jeżeli chodzi o brzuszek:(
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Do prawidłowej analizy wyników morfologii krwi konieczne jest zbadanie dziecka i dokładne zebranie wywiadu chorobowego z rodzicem. W przypadku niemowląt istotne są informacje dotyczące okresu okołoporodowego. Wspomina Pani również, że dziecko przyjmuje żelazo. Niestety nie wspomina Pani od kiedy i z jakiego powodu (czy została rozpoznana przyczyna niedokrwistości, przy jakich wartościach zostało włączone leczenie). To są naprawdę podstawowe informacje niezbędne do analizy wyników badań.

Niezależnie od wszystkiego w badaniach zwraca uwagę tzw "mała krwinka". Jest to objaw niedokrwistości z niedoboru żelaza. Podwyższony poziom trombocytów występuje wtórnie do niedokrwistości. Widoczne są także odchylenia w rozmazie krwi przemawiające za kontaktem z patogenami. Prawidłowy poziom leukocytów wyklucza istnienie stanu zapalnego.

Powyższe wyniki badań powinny być bezwzględnie przeanalizowane przez lekarza, który będzie miał możliwość zbadania dziecka i przełożenia powyższych wyników na stan kliniczny dziecka.Optymalnym rozwiązaniem byłoby przedłożenie ich lekarzowi zlecającemu badanie.

Pozdrawiam