Czy może mi się spóźniać okres po tabletce 72 godz. "po"?

Witam. Ostatnio odbyłam stosunek z chłopakiem dnia 17. stycznia a tabletkę ,,po'' wzięłam 38 godzin po stosunku, na dzień dzisiejszy powinnam dostać okres niestety on się nie pojawia. Jeszcze w dodatku zachorowałam na zapalenie pęcherza i przeszło mi też troszkę na nerki. Czy ma to jakiś wpływa na okres? Czy może tabletka nie zadziałała? Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletka "po" na pewno zadziałała, do zapłodnienia raczej nie doszło. Minął już wystarczający okres czasu, by to stwierdzić za pomocą testu ciążowego. Co do Pani spóźniającego się okresu, to jest to częsty efekt uboczny tabletki "po". Ze względu na silną dawkę progestagenu w niej zawartej może dojść do rozregulowania cyklu płciowego, dlatego również długość kolejnego cyklu ma prawo być nieco inna niż zwykle.

Również infekcja i związane z nią osłabienie mogło wpłynąć na wydłużenie cyklu. Dlatego nie ma powodów do niepokoju, proszę jedynie wykluczyć ciążę, przy pomocy testu lub badania bHCG z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!