Czy możliwa jest korekcja zdrowej piersi po mastektomii?

Witam,

Mam 30 lat, w styczniu tego roku miałam przeprowadzoną mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją. Mam problem natury estetyczno-psychologicznej, mianowicie pierś rekonstruowana (implant silikonowy) mocno różni się od tej zdrowej, która z powodu leczenia, schudnięcia, stała się wiotka i obwisła :-( Widoczna jest też różnica wielkości obu piersi. Kiepsko się z tym czuję, muszę wyrównywać piersi w biustonoszu wkładkami, ale najgorzej jest w sytuacjach intymnych :-( Proszę o informację jakie są możliwości wyrównania obu piersi? Wiem, że czasem jest to trudne.

Czy zabieg takiej korekty może być refundowany przez NFZ? Czy jest możliwa taka profilaktyczna (choć nie ma wskazań bo nie mam mutacji genu BRCA1) mastektomia z jednoczesnym implantowaniem tej zdrowej piersi? Wtedy chyba najłatwiej byłoby zrównać obie piersi... Jeżeli tak, to gdzie mogłabym się zgłosić w celu skonsultowania możliwości operacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Joanna.

Witam serdecznie.

Pierwszym Pani krokiem powinno być zgłoszenie się do placówki, która zajmuje się korekcją piersi (najlepiej poradnia chirurgii plastycznej) i posiada umowę z NFZ. Tam lekarz chirurg plastyk zbada Panią i zadecyduje czy konieczna jest operacja i czy będzie można wykonać to w ramach NFZ.
Z pewnością w przypadku braku mutacji genu BRCA1 nie będzie możliwa refundacja podskórnej mastektomii z rekonstrukcją piersi.

Pozdrawiam serdecznie