Czy możliwe jest odwarstwienie się siatkówki?

Jestem osobą chorą na cukrzycę od około 10 lat. Kilka lat temu pojawiły się u mnie męty, potem doszły do tego różnego rodzaju błyski, migotanie, etc. (teraz mam całkiem sporo mętów, a migotanie jest też niemałe choć nie uniemożliwia mi widzenia, czy coś w tym stylu). Niestety nie poszedłem z tym nigdzie do lekarza dopiero ostatnio poszedłem do okulisty, który nie stwierdził żadnych zmian spowodowanych przez cukrzycę (badanie dna oka itd.) Co może być przyczyną moich dolegliwości? Czy mogę mieć odwarstwiającą się siatkówkę czy lekarz okulista wychwyciłby to przy badaniu?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Męty, mroczki przed oczami –są wynikiem obecności mętów w ciele szklistym, degeneracji lub zmętnienia ciała szklistego, ale też zaczynającego się odklejania siatkówki.

U chorych na cukrzycę dosyć często dochodzi do powstawania mętów przed oczami - ma to związek m.in. ze zmianami w ciele szklistym. Oczywiście zawsze trzeba wykluczyć odwarstwienie siatkówki, zwłaszcza w przypadku nasilenia się objawów - w tym celu wystarczy badanie dna oka.

Do objawów odwarstwienia siatkówki zalicza się: początkowo: błyski świetlne w oku, „muszki” latające w polu widzenia, pojawienie się zasłony w polu widzenia na obwodzie, falowanie obrazu, pogorszenie ostrości wzroku, do całkowiej utraty wzroku włącznie  oraz brak dolegliwości bólowych.

W cukrzycy typu II, jeżeli brak jest cech retinopatii cukrzycowej, wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na rok, chyba że wystąpią dodatkowe nowe dolegliwości - trzeba je zawsze zweryfikować.

Serdecznie pozdrawiam!