Czy możliwe jest, że przepuklina zniknie sama?

Witam, mam na imię Joanna, mam 28 lat. Otrzymałam wynik rezonansu o następującej treści: Krążek międzykręgowy l4 l5 tworzy tylna centralno-lewoboczną przepuklinę uciskającą worek oponowy modelującą korzenie nerwów rdzeniowych i zawężającą otwory międzykręgowe boczne, bardziej po stronie lewej. Co oznacza wynik badania? Czy jest konieczna operacja czy jest możliwe, aby przepuklina zniknęła sama? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Przepuklina, wskazująca na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, nie zniknie sama. Niestety zmiany zwyrodnieniowe wraz z wiekiem będą się nasilać.

Operację powinno stosować się w ostateczności, w przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych np. z uciskiem na rdzeń kręgowy i dużych objawów (jak niedowład kończyny czy zaburzenia zwieraczowe).

Zwykle leczeniem pierwszego rzutu (myślę, że tak będzie i w Pani sytuacji, choć trudno mi to oceniać, bo nie opisała Pani jakie ma Pani dolegliwości) będzie rehabilitacja i fizykoterapia, która pozwoli na wzmocnienie mięśni tej okolicy i przez to zmniejszy bóle.