Czy możliwe jest, że to coś poważnego?

Witam, mam problem i pomimo wielu przeczytanych odpowiedzi i podobnych przypadków, nadal się denerwuję. Otóż mam dość regularne okresy - od 26 do 29 dni. Zazwyczaj miesiączki trwały 5 dni i były dość obfite. W październiku zeszłego roku odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i wszystko było w porządku. Dopiero w marcu tego roku okres zaczął się zmieniać - trwał maksymalnie 3 dni i był dość skąpy.

Robiłam badania na poziomy hormonów oraz prolaktynę i wszystko jest w porządku. Mimo tego w tym miesiącu okres pojawił się po 32 dniach i trwał 1 dzień -  od 16. do 18.07. Reszta dni (dzień przed i dzień po) bardziej przypominały plamienie niż miesiączkę. Robiłam test ciążowy 18.07 i wynik był negatywny.

Jestem po 2 poronieniach, nie staramy się jeszcze z mężem o kolejną ciążę, ale jeśli zajdę w ciążę, nie będzie to problem. Przyznam szczerze, że bardzo bym chciała. W poprzednich ciążach nie miałam żadnych objawów oprócz powiększenia piersi i lekkiego "ciągnięcia" w okolicach jajników. Teraz piersi ciut pobolewają, ale nie powiększyły się, natomiast bolą mnie jajniki oraz pachwiny. Brzuch również mi dokucza. Martwię się czy wszystko ze mną w porządku? Jak można interpretować te objawy? Będę wdzięczna za pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy stwierdzaniu ciąży radziłabym zdać się na metody obiektywne - badanie poziomu hormonu b-HCG z krwi lub domowe testy ciążowe. Doszukiwanie się subiektywnych objawów ciąży jest bardzo zwodnicze. Nawet u jednej kobiety kolejne ciąże mogą się różnie objawiać.

Jeżeli wykluczyła Pani ciążę, to należy się spodziewać, że za zmiany Pani cyklu odpowiadają niewielkie zaburzenia hormonalne. Trudno powiedzieć, co może być ich przyczyną. Może być to reakcja organizmu na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, mogą być to zmiany związane z okresem okołomenopauzalnym, może być nawet reakcja na silny stres czy zmianę klimatu, związaną z wakacyjnym wyjazdem. Jeżeli okres się Pani nie unormuje można powtórzyć badania hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!