Czy możliwe, że mam pęcherzyki w jajniku mimo tabletek antykoncepcyjnych?

Szanowny Panie Doktorze! Mam ogromną prośbę o odpowiedź w nurtującej mnie sprawie. Od 2 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne bez robienia 7-dniowej przerwy w związku z endometriozą. Ostatnio miałam plamienia trwające ponad dwa tygodnie. Wtedy zrobiłam 7 dni przerwy, dostałam normalnego krwawienia i teraz ponownie zażywam codziennie tabletki. Plamienia się skończyły, jest zupełnie czysto. Jednak odczuwam kłucie w jajniku. Byłam na USG dopochwowym i mam w jajniku dwa duże pęcherzyki o średnicy ponad 2 cm. Zastanawiam się skąd one się wzięły? Przecież już dwa lata biorę J***, a tylko ostatnio miałam to krwawienie. Czy mogły urosnąć podczas tego krwawienia właśnie? Co mam dalej robić? Czy mam się nimi martwić? Czy pojawienie się tak dużych pęcherzyków - mimo tabletek antykoncepcyjnych - jest normalne czy nie? Dodam, że zdaniem lekarza nie jest to na szczęście nawrót endometriozy, pęcherzyki czy torbielki nie wyglądają na endometrialne. Bardzo proszę o pomoc, pozdrowienia - Monika.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Samo badanie USG dostarcza wstępnych informacji na temat torbieli na podstawie jej przezierności, obecności przegród czy torebki. Dlatego lekarz, który wykonywał badanie ma informacje, którymi ja nie dysponuję. Do owulacji dojść nie powinno, ponieważ była to tylko przerwa 7-dniowa, jak podczas tradycyjnej antykoncepcji. Najprawdopodobniej są to zwykłe torbiele proste - choć zawsze napewniejszym badaniem jest histologiczne.

W takim przypadku potrzebna jest dalsza obserwacja, np. powtórzenie badania USG za 2-3 miesiące (chyba, że Pani lekarz zaleci inaczej) by zaobserwować, czy torbiele zmieniają swoją wielkość i od tego uzależnić dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam!