Czy możliwy jest ból głowy przy antykoncepcji hormonalnej?

Dzień dobry! Od 4 miesięcy stosuję M***. Od kilku dni nieustannie boli mnie głowa w płacie czołowym, promieniuje też w okolice oczu, co objawia się „ciężkością” i bólem oczu. Ból jest długotrwały, nasila się po południu. Świdrujący i ciężki do wytrzymania. Nigdy nie miewałam żadnych bóli głowy, więc zaczęłam łączyć to z pigułkami anty. Czuję się ogólnie osłabiona i nie mam chęci na nic. Dodam również, że wykryto u mnie zakażenie helicobacter pylori (nie wiem, czy to może mieć związek). Oprócz tego nie mam żadnych innych dolegliwości. Czy powinnam natychmiast odstawić pigułki (jestem w trakcie 7-dniowej przerwy)? Nie chcę tego robić, bo to wiąże się z przerwaniem antykoncepcji oraz rozregulowaniem organizmu. Wolę poczekać na zmianę pigułek. Oczywiście udam się do lekarza w celu zmiany pigułek, jednak będzie to możliwe za około 2 tygodnie. Serdecznie dziękuję za odpowiedź, E.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Wystąpienie dolegliwości bólowych po ponad 3 miesiącach stosowania tabletek raczej nie powinno mieć ze sobą związku. Prawdą jest, że wśród licznych możliwych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej można wymienić bóle głowy, ale te zwykle pojawiają się w pierwszych tygodniach ich stosowania. Niemniej jednak, jeżeli nie ma Pani innych przypuszczeń co do pochodzenia swoich dolegliwości, wskazane jest odstawienie preparatu.
Jest Pani teraz w idealnym momencie, by to zrobić. Najlepszą chwilą na odstawienie antykoncepcji hormonalnej jest właśnie 7-dniowa przerwa, której pierwszy dzień krwawienia należałoby uznać za pierwszy dzień cyklu.
Jeżeli jednak bardzo zależy Pani na utrzymaniu antykoncepcji przez kolejny cykl, to musi się Pani liczyć z tym, że będzie Pani musiała przyjąć jeszcze całe nowe opakowanie. Zmiana preparatu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednakże będzie możliwa do zrealizowania dopiero po zakończeniu blistra z poprzednimi tabletkami. Nie wolno bowiem mieszać tabletek w trakcie jednego cyklu.
Jeśli zdecyduje się Pani na odstawienie tabletek, to w miesiącu przerwy będzie musiała Pani zastanowić się nad alternatywną metodą antykoncepcji, gdyż zabezpieczenie przestaje być skuteczne wraz z przyjęciem ostatniej tabletki.
Decyzja zatem należy do Pani.
Pozdrawiam