Czy można brać tabletki antykoncepcyjne przed okresem?

Witam, moja pytanie jest takie. Mam tabletki Harmonet i chciałabym je już brać od dzisiaj, a okres mogę dostać dopiero 5, najpóźniej 14 lutego. Czy mogę zacząć brać je już dzisiaj przed okresem? Czy muszę czekać do okresu i wziąć w 1 dniu okresu? Czy jak zacznę brać je dzisiaj, to czy dostanę okres czy dopiero dostanę po skończeniu opakowania? Czy działanie tabletek będzie skuteczne? Zależy mi na tym, by w tym miesiącu nie mieć okresu, a w szczególnie od 10 do 14 lutego. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!
Producenci tabletek antykoncepcyjnych jednoznacznie wskazują, iż najlepszym momentem na rozpoczęcie stosowania preparatu jest pierwszy dzień krwawienia miesięcznego. Niektórzy z nich dopuszczają rozpoczęcie opakowania w 2-5 dniu cyklu, nakazując jednocześnie 7-dniową abstynencję albo stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. Na tej podstawie nieliczni ginekolodzy dopuszczają w sytuacjach szczególnych (nieregularne krwawienia) rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej w dowolnym dniu cyklu również zwracając uwagę na konieczność 7dniowego dodatkowego zabezpieczania się. Niestety takiego schematu przyjmowania tabletek nie został oficjalnie podany przez producenta, dlatego nie można 100% zawierzyć tej metodzie. Jeżeli zależy Pani wyłącznie na przesunięciu krwawienia może Pani przyjąć tabletki w połowie cyklu. Tu także należy jednak nadmienić, iż w związku z tym iż jest to pierwsze Pani opakowania, nie wiemy jak zareaguje na nie Pani organizm. Istnieje bowiem ryzyko, że krwawienia wystąpi mimo stosowania tabletek. Powinno być jednak mniej nasilone.
Pozdrawiam