Czy można być w ciąży, pomimo krwawień miesięcznych?

Witam, chciałabym dowiedzieć się jak to jest z nieregularnym miesiączkowaniem i byciem w ciąży jednocześnie. Otóż po współżyciu w środku cyklu dla pewności wzięłam tabletki 72 h po (dodam, iż był to stosunek przerywany), następnie w danym miesiącu miesiączka wystąpiła w "miarę" regularnie (chociaż moje cykle do regularnych nie należą), ale zdążyłam zrobić dwa testy ciążowe po dniach ewentualnego wystąpienia krwawienia i wyszły negatywnie. W kolejnym miesiącu również wystąpiła, ale kilka dni wcześniej. Jeśli chodzi o czas menstruacji nie zmienił się, trwał 6-7 dni, ale w końcowych dniach krwawienie było słabe. Przychodzi kolejny miesiąc (aktualny lipiec), poprzednia miesiączka 21 czerwiec i czekam, bo krwawienia jeszcze nie ma. I zastanawiam się czy jest możliwość bycia w ciąży w zaistniałej sytuacji. Faktem jest, że jestem mamą dwuletniego synka i nadal w tych sprawach, kiedy przychodzi stres, tracę głowę. W związku z tym proszę o wyjaśnienie mi. Z poważaniem, Diana

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku występowania nieregularnych krwawień miesięcznych jedynym pewnym sposobem określenia dni płodnych jest metoda objawowo-termiczna. Trudno jest mi dokładniej odnieść się do Pani cykli, gdyż nie umieszcza Pani informacji na temat długości ich trwania.

Niemniej jednak w obecnej sytuacji, gdy przyjęła Pani tabletkę alarmową w przeciągu ostatnich 2 miesięcy Pani cykle mogą być wyjątkowo nieregularne. Tabletka 72h po zawiera bardzo wysokie stężenia hormonów, które u znacznej części pacjentek wywołują zaburzenia miesiączkowania.

W Pani przypadku, gdy istnieje uzasadnione ryzyko ciąży warto wykonać test ciążowy z krwi, polegający na oznaczeniu stężenia hormonu betaHCG w surowicy. Test można wykonać w większości przychodni. Co istotne, test daje 100% skuteczność i pozwala określić ewentualny wiek ciąży.

Oczywiście, może także Pani powtórzyć klasyczny test ciążowy pod warunkiem, że zostanie on wykonany co najmniej 14 dni od daty ostatniego ryzykownego stosunku. Wcześniejsze wyniki mogą dawać wyniki fałszywie ujemne.

W przyszłości, jeśli chce Pani być spokojna w każdym nadchodzącym miesiącu radziłabym korzystać z antykoncepcji. Największą skuteczność niewątpliwie wykazuje antykoncepcja hormonalna, którą może Pani przepisać lekarz ginekolog.

Pozdrawiam