Czy można całkowicie zlikwidować trądzik różowaty?

Chciałam się zapytać czy można całkowicie zlikwidować trądzik różowaty?Już 4 razy brałam antybiotyk.Używam odpowiednich kosmetyków,nie wychodzę na słońce i mam cerę naczynkową.Co mogę zrobić,żeby znowu mi się nie powtórzyło?Wyglądam wtedy tragicznie jakby mi się coś działo z buzią.Proszę o odpowiedź.Iwona

Dzien dobry. Niestety tradzik rozowaty to przewlekla dermatoza, ktorej nie da sie wyleczyc. Zaostrzenia wymagaja leczenia dermatologicznego, a gdy zmiany sa w remisji konieczna jest wlasciwa pielegnacja i unikanie czynnikow wyzwalajacych zmiany.

Witam. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, czyli nie ma możliwości całkowitego jej wyleczenia. Możemy jednak bardzo złagodzić jej przebieg i nie dopuszczać do jej przejścia w kolejne stadium. Najważniejsze jest unikanie czynników ryzyka: UV, ciepło, ostre przyprawy, skoki ciśnienia, zmiany temperatur. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej. Im mniej chemii i im mniej aktywny krem tym lepiej. W gabinecie lekarskim może Pani wzmocnić skórę osoczem bogatopłytkowym , peelingami migdałowym i azelainowym oraz wykonać laser lub IPL. Przy zaostrzeniach lekarz powinien zapisać Rozex i Mirvaso.
Pozdrawiam
Iwona Radziejewska