Czy można leczyć ciążę pozamaciczną farmakologicznie?

Piszę w imieniu mojego znajomego. Po rozstaniu się ze swoją partnerką, ona poinformowała go, że jest z nim w ciąży. Jednak on nie zdecydował się do niej wrócić, wtedy też ona poszła do lekarza i powiedziała, że lekarz stwierdził iż jest to ciąża pozamaciczna. Powiedziała mu o ciąży dopiero po rozstaniu, stąd też jego obawa, że to tylko jej próba na to, aby on z nią został. Ona ma 35 lat i dwukrotnie poroniła wcześniej. Mówi, że była to ciąża pozamaciczna i dlatego ją usunęła. Z tego co powiedziała, to był to 6 tydz. i że ciąża została usunięta za pomocą tabletek. Z informacji dostępnych w internecie wynika, że ciąża pozamaciczna może zostać usunięta tylko w wyniku zabiegu. Czy jest możliwe usunięcie ciąży pozamacicznej tylko na skutek podania środków farmakologicznych - tabletek, i jeśli tak, to do którego tygodnia ciąży jest to możliwe? Jest to dla niego bardzo ważne, gdyż bardzo chciał mieć dzieci i chce wiedzieć czy prawdą jest to, co mówi jego była partnerka, czy tylko chciała wykorzystać ciążę, aby go zatrzymać. Proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lecznie ciąży pozamacicznej farmakologicznie (zachowawczo, bez operacji) w pewnych sytuacjach jest jak najbardziej możliwe. Można je mianowicie zastosować jeśli ciąża jest mała (do 3-4 cm) oraz martwa (brak czynnośći serca w USG). Polecam lekturę artykułu:http://parenting.pl/portal/ciaza-pozamaciczna.

Pozdrawiam!