Czy można mieć okres dwa razy w miesiącu?

Witam, od czterech lat brałam tabletki antykoncepcje, ale już nie biorę ich 3 miesiące. Do tej pory miałam normalnie okres, ale w grudniu mi się spóźnił 3-4 dni to pomyślałam, że to normalne, ale w styczniu spóźnił mi 9 dni i miałam go raptem 4 niecałe dni, ale krwi prawie nie było. Teraz po tygodniu dostałam znowu krwawienia, ale tym razem wylatują ze mnie wielkie skrzepy krwi, nie wiem co mam robić a na dodatek od paru lat uprawiam seks z chłopakiem a od 2 lat bez zabezpieczenia. Dlaczego mogłam dostać okres jeszcze raz? Proszę o pomoc!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Doustne tabletki antykoncepcyjne to duża ingerencja w równowagę organizmu. Kiedy je kobieta przyjmuje, to jej jajeczkowanie jest wstrzymane, a endometrium (wyścielenie macicy) nie rozwija się tak intensywnie jak przy cyklach owulacyjnych.
Przyjmowała Pani tabletki długi czas i Pani organizm zdążył się już do tego przyzwyczaić. Po ich odstawieniu nagle sam musi ustawić sobie hormony, czego efektem są nieregularne krwawienia o różnym nasileniu (także plamienia). Proszę pozwolić przez kilka cykli organizmowi się wyrównać.

Jeśli nadal będzie miała Pani podobne problemy, może się Pani udać po poradę do ginekologa, aby sprawdził czy wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam