Czy można nie zauważyć odklejonego łożyska?

Dzień Dobry, mam pytanie dotyczące bólu podbrzusza. Dwa tygodnie temu miałam bakterie w moczu bez dodatkowych objawów i dostałam antybiotyk. Po kilku dniach dostałam bólu podbrzusza - taki ucisk na pęcherz i ból oraz dyskomfort po oddaniu moczu. Badanie ponowne moczu nic nie wykazało, ze względu na dopiero co wzięty antybiotyk.

Ból się wzmaga - teraz boli pasmo od pępka w dół na całej szerokości, a macica robi się twarda jak kamień (boleśnie). Czasem kłuje jakby w jajnikach. Moje pytanie brzmi: czy możliwe jest niezauważone oddzielenie łożyska? Jak duże musi być oddzielenie, żeby lekarz mógł je zauważyć?

Dodam, że nie krwawię i jestem w 34 tygodniu ciąży, a dzidzia rusza się umiarkowanie. Mój lekarz prowadzący jest w tej chwili na urlopie, a wizytę u kolejnego lekarza mam zapisaną dopiero 03.08.2010r. Bardzo proszę o odpowiedź i wskazówki ambulatoryjnego leczenia do wizyty (obecnie cały czas leżę - wtedy bólu prawie nie ma, ale pojawia się zaraz jak siądę czy chodzę; takie uczucie ciążenia brzucha w dół + twardnienie macicy). Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Odklejenie łożyska diagnozuje się przez USG i nie sposób go nie zauważyć. Skurcze macicy na tym etapie ciąży są normalne, o ile nie są bolesne, są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które stanowią przygotowanie macicy do porodu. Jeżeli skurcze mają charakter bolesny i są regularne, to mogą zwiastować przedwczesny poród, w takim wypadku powinna się Pani niezwłocznie udać na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć.

Ból, który Pani czuje może być też związany z naciągającymi się więzadłami (na których zawieszona jest macica), co towarzyszy powiększającej się macicy - odczuwa się wtedy ból z boku, przy poruszaniu się.

Twarda, bolesna macica i krwawienie z dróg rodnych mogą wskazywać na odklejenie łożyska, jeżeli będzie to nadal Panią niepokoić, to proszę się udać na badanie kontrolne USG. Poza tym proszę się oszczędzać i dużo leżeć.

Pozdrawiam serdecznie!