Czy można nosić okulary „minusy” z antyrefleksem i pracować na komputerze, czy lepiej nosić „zerówki”?

Witam, mam bardzo małą wadę wzroku (-0,5 Dpi na jednym oku i 0,5 cyl. astygmatyzm na drugim). Pracuję dużo przy komputerze i chciałbym spytać, czy mogę te okulary nosić do pracy z komputerem (mają podwójny antyrefleks)? Czy może lepiej jest nosić okulary „zerówki”? Pozdrawiam!
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!
Zasadniczo lepiej pracować w okularach, które korygują wadę wzroku, nawet jeśli jest ona niewielka.
Z wiekiem jednak pojawia się problem z akomodacją (tzw. starczowzroczność u osób powyżej 40 roku życia) i związane z tym gorsze widzenie do bliży. W takich wypadkach osoby z niewielką krótkowzrocznością będą lepiej widziały z bliska bez okularów (przynajmniej przez jakiś czas, zależnie od posiadanej wady wzroku). Później większość osób będzie potrzebowała okularów do bliży.
Nie wiem natomiast, jakie korzyści miałyby przynieść okulary „zerówki”.
Pozdrawiam serdecznie