Czy można obliczyć, kiedy zaszłam w ciążę?

Witam, mam pytanie: czy można obliczyć jakoś kiedy zaszłam w ciążę? Mąż ma wątpliwości, że to nie jego dziecko, twierdzi, że wie, kiedy mnie zapłodnił.Ja też z nikim innym nie spałam. Ostatnią miesiączkę miałam 15 lutego, trwała tydzień, jestem w 17 tygodniu ciąży, a termin mam na 22 listopada. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Owulacja ma miejsce ok. 14 dni przed końcem cyklu (czyli przed pierwszym dniem miesiączki). Komórka jajowa żyje 24 godziny - tyle czasu ma plemnik na dotarcie do niej i zapłodnienie. Znając długość swojego cyklu, może Pani więc bez problemu policzyć, kiedy mniej więcej nastąpiło jajeczkowanie. Nie podała Pani tej długości, tak więc nie jestem w stanie tego dla Pani zrobić. Przykładowo, jeśli Pani cykl trwał 28 dni, to do zapłodnienia doszło ok. 29 lutego. Czas trwania ciąży określamy na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki (ewentualnie modyfikujemy to po badaniu USG w pierwszym trymestrze). Pozdrawiam serdecznie!