Czy można odwrócić zabieg podwiązania nasieniowodu?

Mój syn w wieku 15 lat (w roku 1989) miał operację na złuszczenie kości udowej przy okazji zrobiono mu eksperyment podwiązania jednego nasieniowodu. Wtedy ani ja, ani syn nie mieliśmy pojęcia o takiej operacji. Wyjechaliśmy po operacji do Australii. Cztery miesiące temu z powodu bólu jądra zgłosił się do urologa który stwierdził, że przeszedł operację podwiązania nasieniowodów na co wskazuje blizna pod jądrem, syn doznał szoku. Nadmieniam, że nie ma dzieci. Czy to możliwe? Możliwe i zdarzyło się właśnie w polskim szpitalu. Co można w takiej sytuacji zrobić teraz. Chyba siąść i płakać. Dobrze by było, aby przeczytały ten list rodzice i po operacjach chłopców sprawdzali czy na ich dziecku nie zrobiono takiego eksperymentu jak mojemu synowi. ANNA

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisana przez Panią sytuacja wydaje mi się nieprawdopodobna. Dlaczego ortopedzi dziecięcy mieliby podwiązać nasieniowody 15-letniemu chłopcu? Jakie mieli z tego profity? Jeśli rzeczywiście do tego doszło, to lekarze popełnili przestępstwo według polskiego prawa, polegające na trwałym, celowym i nieuzasadnionym względami zdrowotnymi pozbawieniu płodności, bez zgody pacjenta i jego opiekunów. Złamali również podstawowe zasady etyki lekarskiej. Jeśli są Państwo w stanie udowodnić, że takie zdarzenie miało miejsce, mogą Państwo dochodzić swoich praw przed polskim sądem. Wazektomia, czyli przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, wiąże się z pozostawieniem dwóch niewielkich blizn po obu bokach moszny, u dołu. Po zabiegu przez jakiś czas pacjent odczuwa zwykle niezbyt silny ból w okolicy operowanej. Proponuję wykonać badanie nasienia, by sprawdzić, czy rzeczywiście mogło dojść do tej niewiarygodnej sytuacji (brak plemników potwierdzi wstępnie, że nasieniowody nie są drożne).

Trudno mi powiedzieć, jakie są szanse na przywrócenie płodności Pani syna, jeśli podwiązane są obydwa nasieniowody. Choć podejmuje się czasem takie próby, to ich skuteczność nie jest wysoka. Na pewno jego młody wiek sprzyja regeneracji i zwiększa szanse na sukces takiego zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie!