Jak poronić dziecko w 5 tygodniu ciąży?

Witam jestem w 5 tygodniu ciąży przez przypadek, ponieważ podczas stosunku pękła nam prezerwatywa i nie chcę tego dziecka, proszę o pomoc, jak poronić to dziecko?? Byłam u lekarza ginekologa i powiedział, żebym w internecie znalazła sobie jakieś tabletki, żeby poronić, a ja nie chcę sama na własne ryzyko brać jakiś tabletek, wolałabym od lekarza sprawdzone tabletki. Chcę po prostu wiedzieć jak poronić, co mam wziąć, do kogo się udać albo nie wiem - uderzyć się w brzuch albo coś takiego. A nie chcę urodzić tego dziecka, ponieważ mam już jedno, ma 14 miesięcy i mieszkam z nim u mamy, w jednym pokoju z chłopakiem jeszcze, mieszkamy w trójkę i nie będę miała warunków, żeby urodzić i wychować to dziecko. Proszę mi powiedzieć jak poronić, co mam zrobić?
Albo mi coś poradzicie, albo popełnię samobójstwo, innego wyboru nie mam. Proszę mi powiedzieć jak poronić...
Proszę bardzo o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Droga Pani!

Niechciana ciąża to bardzo trudne wydarzenie w życiu kobiety. Tym trudniejsze, im gorsze ma ona warunki mieszkaniowo-finansowe i im mniejsze wsparcie partnera i reszty rodziny. Nie może Pani jednak oczekiwać od lekarza porady co do sposobu dokonania domowej aborcji. W Pani łonie poczęło się nowe życie, jest to maleńkie dziecko, które jest całkowicie bezbronne i nikt nie ma moralnego prawa go uśmiercić, tym bardziej lekarz, który z definicji służy obronie życia ludzkiego.
Usunięcie ciąży wydaje się może prostym rozwiązaniem i nikogo nie dziwi, że przychodzi to do głowy kobiecie w Pani sytuacji. Proszę jednak pamiętać, że jest to metoda, która nie tylko powoduje śmierć dziecka, ale też pozostawia trwałe ślady w psychice matki, która się na nią zdecydowała. Nieraz wspomnienie aborcji doprowadza nawet do ciężkiej depresji. Nie jest to też procedura obojętna dla zdrowia, może wystąpić np. powikłanie w postaci zagrażającego życiu krwotoku (zarówno przy zastosowaniu metody farmakologicznej, jak i zabiegowej).

Nade wszystko niech Pani jednak wie, że nie jest Pani sama ze swoim problemem. Ja ze swojej strony, jako lekarz udzielający rady korespondencyjnie, zachęcam do skorzystania z telefonu zaufania dla kobiet w ciąży: 085 732 22 22. Pod tym numerem może Pani uzyskać wsparcie psychiczne oraz informacje co do możliwości oddania dziecka do adopcji.
Może Pani bowiem donosić ciążę, nie decydując się na wychowanie dziecka. Są pary, które z powodu problemów z płodnością nie mogą mieć dziecka. Ci ludzie tylko czekają, by obdarować miłością i opieką nowo narodzone dziecko, którego biologiczni rodzice nie są w stanie wychować. Może Pani pozostawić dziecko w szpitalu zaraz po porodzie i uszczęśliwić taką parę. Taka sytuacja zdarza się na oddziałach noworodkowych, nierzadko i nikt nie będzie Pani potępiał za decyzję o oddaniu dziecka do adopcji.

Pozdrawiam ciepło!

Magdalena Mroczek

Witam,

Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji. Proszę jednak pamiętać, że aborcja nie jest dobrym rozwiązaniem, pozostawia trwałe ślady na psychice, może doprowadzić do depresji i innych problemów psychicznych. Poza tym, szczególnie nieodpowiednio wykonana, może stać sie przyczyną niepłodności, doprowadzić do infekcji i zakażeń układu płciowego. Odradzam też branie tabletek z niesprawdzonego źródła. Dla Pani pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem i omówienie swojej sytuacji życiowej. Być może warto udać sie do opieki socjalnej i może będzie Pani objęta programem pomocowym. Jeśli znalazła się Pani w trudnej sytuacji może Pani zawsze zadzwonić pod numer telefonu 085 732 22 22. Jest to telefon zaufania dla kobiet w ciąży, pod którym otrzyma Pani pełne wsparcie psychologiczne i będzie Pani mogła omówić swoją sytuację.
Proszę też pamiętać, że istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji. Bardzo wiele bezdzietnych par czeka, nawet latami, na możliwość adoptowania dziecka i z pewnością będą się bardzo cieszyć jeśli pojawi sie możliwość adoptowania maleństwa. Pod podanym wyżej numerem telefonu może Pani też otrzymać informacja dotyczące ewentualnej adopcji. Może Pani zostawić dziecko w szpitalu. Część matek decyduje sie na taki krok i często jest to zrozumiałe ze względu na trudną sytuację finansowa czy socjalną.

Ważne jest, żeby pamiętała Pani, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Z Pani sytuacji też da sie znaleźć rozwiązanie, można np. oddać dziecko do adopcji. Część problemów rozwiązuje się z czasem sama. Odradzam jednak branie tabletek z niesprawdzonych źródeł. Ważne jest też, aby zadbała Pani o swój komfort psychiczny i skontaktowała się z psychologiem.