Czy można pozbyć się problemu bezoperacyjnie? Jakie wykonywać ćwiczenia i jaki rodzaj sportu byłby pomocny by pozbyć się bólu?

Na poziomie L-4 L-5 obecna jest centralna wypuklina krążka na głębokość około 5 mm powodująca modelowanie worka oponowego. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 i w tym segmencie widoczne są zmiany degeneracyjne krążka w postaci objawu próżniowego oraz jego centralna protruzja na głębokość 8mm, powodująca ucisk i modelowanie worka oponowego oraz ucisk korzenia nerwowego po stronie lewej.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, ale podanie jedynie wyniku badania, bez możliwości osobistego zbadania, w celu oceny klinicznej dolegliwości, a także zebrania odpowiedniego wywiadu, nie da się przewidzieć, czy są wskazania do leczenia operacyjnego, czy też należy zacząć od leczenia zachowawczego (standardowo w większości przypadków).

Wśród podstawowych wskazań do leczenia operacyjnego wymienia się: oporność na leczenie zachowawcze i występowanie neurologicznych objawów ubytkowych (zaniki mięśniowe, zaburzenia czucia).

Leczenie zachowawcze polega na zniesieniu ostrych objawów poprzez leczenie farmakologiczne i fizykoteraputyczne, i następnie wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup poprzez ćwiczenia: we współpracy z fizjoterapeutą, a także po instruktażu samodzielne. Wśród zalecanych sportów króluje pływanie. Nie wskazane są dyscypliny obciążające nadmiernie odcinek lędźwiowy kręgosłupa np. bieganie, skakanie itp. Jazda na rowerze również nie wpłynie pozytywnie na dolegliwości.

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego, który pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.