Czy można przedawkować wapń i witaminę D?

Od lat dziewięciu w związku z osteopenią przyjmuję preparaty wapnia z wit. D3. Ostatnio, ponieważ wyniki są bliskie osteoporozie, przyjmuję O... (1000 mg wapnia) oraz S... (wcześniej stosowałam terapię hormonalną). Lekarz zaleca nawet w okresie letnim. Ponadto dieta. Czy mogą wystąpić jakieś negatywne skutki przyjmowania takich ilości wapnia i wit. D3? Jeśli tak, jakie badania należy wykonać?

Przy przyjmowaniu równoczesnym wit. D3 i wapnia, może dojść do przedawkowania. Jednak jeśli jest to robione pod kontrolą lekarza i przy zachowaniu środków ostrożności - częste kontrole poziomów wapnia - nie powinno dojść do nieprzyjemnych powikłań. W przypadku np. spadku apetytu, nudności, wymiotów etc., koniecznie trzeba się zgłosić na kontrolę.