Czy można przeprowadzić wymianę zastawki serca?

Mój ojciec ma obecnie 69 lat. Dziesięć lat temu miał robioną operację wymiany (wstawienia) trzech by-passów. Teraz bardzo źle się czuje. Wczoraj miał robiony zabieg koronarografii, oto jej opis: LM - bez istotnych zwężeń; LAD - amputowana w odcinku medialnym; Cx - drożna, przed oddaniem OM3 zwężona 90% w dalszej części przed oddaniem OM4 zwężona krytycznie; OM2 - zwężona 90% w miejscu odejścia od Cx; RCA - drożna z licznymi zmianami przyściennymi ,w odcinku medialnym zwężona ok. 60%, dystalnie gałąź; PDA – amputowana. By-passogragfia: Ao-D drożny zwężony krytycznie w połowie długości; Ao-OM amputowany w miejscu odejścia od aorty. Wielokrotne próby wprowadzenia prowadnika jak i uwidocznienia tętnicy podobojczykowej celem intubacji LIMA nieskutecznie. Uwagi: Pacjent z istotną stenozą aortalną - w chwili obecnej chory niezdecydowany co do leczenia operacyjnego, bezpośrednio po koronarografii konsultowany kardiochirurgicznie. Podjęto decyzję o: - PCI by-passu Ao-D (niezależnie od decyzji co do operacji stenozy aortalnej); - oraz o wykonaniu CT z oceną LIMA-LAD. PTCA: W zakresie krytycznego zwężenia w by-passie wykonano zabieg bezpośredniego wszczepienia stentu Azule 3.5 x 9mm uzyskując pełne poszerzenie naczynia. Przepływ kontrastu TIMI 3.

Na ile niebezpieczna w tym stanie jest wymiana zastawki, czy jest to konieczne i czy kwalifikowałby się na operację bez otwierania klatki piersiowej? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 69 LAT ponad rok temu

Jak ustrzec się przed chorobą niedokrwienną serca?

Choroba niedokrwienna serca może doprowadzać do bolesnej dusznicy oraz zawału mięśnia sercowego. Wraz ze swoimi podtypami, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach zachodnich. O tym, jak ustrzec się przed wystąpieniem tego schorzenia, opowiada prof. Tomasz Pasierski, kardiolog.

Witam!

W wykonanej koronarografii stwierdzono liczne zwężenia, szczególnie w obrębie pomostów (by-passów). Z powyższego opisu można przypuszczać, że istnieje istotne ryzyko śmierci w przypadku wykonywania klasycznej operacji wymiany zastawki aortalnej. Aby ocenić je dokładnie konieczne jest oszacowanie ryzyka z udziałem odpowiednich skal punktowych (EuroScore calculator, STS Score). Skale te wymagają wielu informacji o stanie pacjenta, parametrach laboratoryjnych, przebytych i współtowarzyszących chorobach. Po oszacowaniu całkowitego ryzyka będzie możliwe obiektywne stwierdzenie czy interwencja chirurgiczna będzie korzystna dla pacjenta i czy warto będzie zaryzykować. Kwalifikacją do zabiegu powinien zająć się lekarz prowadzący. W przypadku zbyt dużego ryzyka dla operacji kardiochirurgicznej można rozważyć możliwość wykonania przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej. Jednakże ta metoda leczenia stenozy aortalnej jest wykonywana od kilku lat, wykonuje się ją tylko w niektórych ośrodkach, a długofalowe efekty jeszcze nie są dokładnie zbadane. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty