Czy można przeprowadzić wymianę zastawki serca?

Mój ojciec ma obecnie 69 lat. Dziesięć lat temu miał robioną operację wymiany (wstawienia) trzech by-passów. Teraz bardzo źle się czuje. Wczoraj miał robiony zabieg koronarografii, oto jej opis: LM - bez istotnych zwężeń; LAD - amputowana w odcinku medialnym; Cx - drożna, przed oddaniem OM3 zwężona 90% w dalszej części przed oddaniem OM4 zwężona krytycznie; OM2 - zwężona 90% w miejscu odejścia od Cx; RCA - drożna z licznymi zmianami przyściennymi ,w odcinku medialnym zwężona ok. 60%, dystalnie gałąź; PDA – amputowana. By-passogragfia: Ao-D drożny zwężony krytycznie w połowie długości; Ao-OM amputowany w miejscu odejścia od aorty. Wielokrotne próby wprowadzenia prowadnika jak i uwidocznienia tętnicy podobojczykowej celem intubacji LIMA nieskutecznie. Uwagi: Pacjent z istotną stenozą aortalną - w chwili obecnej chory niezdecydowany co do leczenia operacyjnego, bezpośrednio po koronarografii konsultowany kardiochirurgicznie. Podjęto decyzję o: - PCI by-passu Ao-D (niezależnie od decyzji co do operacji stenozy aortalnej); - oraz o wykonaniu CT z oceną LIMA-LAD. PTCA: W zakresie krytycznego zwężenia w by-passie wykonano zabieg bezpośredniego wszczepienia stentu Azule 3.5 x 9mm uzyskując pełne poszerzenie naczynia. Przepływ kontrastu TIMI 3.

Na ile niebezpieczna w tym stanie jest wymiana zastawki, czy jest to konieczne i czy kwalifikowałby się na operację bez otwierania klatki piersiowej? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Witam!

W wykonanej koronarografii stwierdzono liczne zwężenia, szczególnie w obrębie pomostów (by-passów). Z powyższego opisu można przypuszczać, że istnieje istotne ryzyko śmierci w przypadku wykonywania klasycznej operacji wymiany zastawki aortalnej. Aby ocenić je dokładnie konieczne jest oszacowanie ryzyka z udziałem odpowiednich skal punktowych (EuroScore calculator, STS Score). Skale te wymagają wielu informacji o stanie pacjenta, parametrach laboratoryjnych, przebytych i współtowarzyszących chorobach. Po oszacowaniu całkowitego ryzyka będzie możliwe obiektywne stwierdzenie czy interwencja chirurgiczna będzie korzystna dla pacjenta i czy warto będzie zaryzykować. Kwalifikacją do zabiegu powinien zająć się lekarz prowadzący. W przypadku zbyt dużego ryzyka dla operacji kardiochirurgicznej można rozważyć możliwość wykonania przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej. Jednakże ta metoda leczenia stenozy aortalnej jest wykonywana od kilku lat, wykonuje się ją tylko w niektórych ośrodkach, a długofalowe efekty jeszcze nie są dokładnie zbadane. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!